Bayramlık

Bayramlık

Eskisi kadar olmasa da bir bayram heyecanı var hepimizde… Büyüklerin küçüklerini beklediği, sene boyunca çalınmayan kapılardan şeker alma umuduyla ellerinde poşetlerle beklediği, yeni kıyafet alma ihtiyacı duyduğumuz… Çocuklar için sabahın erken vaktinde kalkmanın zor olduğu, beylerin ‘namaza kaçta gitsek?’ diye alarmlarını bir türlü ayarlayamadığı, hanımların kahvaltı telaşı…. Kulaklarda hep “Bugün bayram” şarkısı…

Evet… Büyüklerimizden dinlediğimiz o bayramları, aslî îtîbârını kaybetsek de günümüzde yaşatmaya çalışıyoruz. Bayramlar herkes içindir. Bayramın ırkı, ülkesi yoktur. Tevhid inancının bir hediyesidir. Tâbi olan herkese… Biz bayrama değil, acılara şahidlik ediyoruz. Bayram, Mısır’da idamı bekleyen gençlerin, silahı oyuncak sepetinde değil, gözü önünde sevdiklerini öldüren düşman askerinin elinde gören çocukların da hakkı. Şehid ailelerinin, Aybüke ve Necmettin Ögretmen’in de hakkıydı. Yoksulun, fakirin, gözü yaşlının da, bayram gibi yaşayabileceği, yaşatabileceği nice bayramlardır umudumuz.

Bayramlık olarak savaşsız, şehidsiz, gözyaşı olmayan, çocukların kaçırılmadığı, cinsel istismara uğramadığı, uyuşturucunun sakız fiyatına satılıp gençleri zehirlemediği; ilgisiz, sevgisiz büyümeyen, bir ülke armağan edin çocuklara, gençlere!

Yenilmeyen her çikolatada, yiyemeyenin de hakkı olduğu unutulmayan bayramlara…

Bayramlık” için 2 yorum

 • 24 Haziran 2017 tarihinde, saat 18:11
  Permalink

  Maaşallah. Kalemine kuvvet.

  Yanıtla
 • 4 Temmuz 2017 tarihinde, saat 00:41
  Permalink

  Teşekkür Ederim.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.