Şehitsiz Olmaz

Şehitsiz Olmaz

Bu milletin ecdadı nice destanların yazıldığı topraklarda hizmetkarlık ruhuyla hüküm sürdü. Allah cümlesinden razı olsun ve bizi de onlara layık evlat eylesin.

İslâm’ın her daim bayraktarlığını üstlenen milletimize karşı düşman safları hep vardı ve hiç değişmediler. Onların istedikleri bizim gücümüzün kaynağı olan imanımızı alarak bizi güçten düşürmek oldu. ’Nerede Türk taifesi varsa, Müslümandır.’ Müslümanlıktan çıkan veya Müslüman olmayan Türkler, Türklükten dahi çıkmışlardır.’’ kaidesince onların derdi Müslümanlık oldukça da karşılarında Türkleri buldular.

Ülkemizin birçok tarihi olaylarında yaşım dolayısıyla bizzat tanık olup düşünce sahibi olamasam da, 15 Temmuz’u yaşamak tüm yaşananların düğüm noktasını görmek oldu benim için. Anladım ki artık gücümüzü iman vesilesiyle kardeşlik damarımızdan aldığımızı da anlamış olacaklar ki bizi en yakınlarımızın eliyle vurdular.Kardeşi kardeşe düşman gösterip adına da ‘Darbe’ dedikleri o gece gerçek bir ‘millet’ olduğumuzu küçük büyük herkes anladı. Rabbime şükürler olsun ki bunu daha acı bir şekilde göstermedi. Hâlâ kendi vatanımızdayız ve bir seneyi sıkıntılı günlerle, geçici tutuklularla, pişmanlıklarla, nöbetlerle, tedbirlerle, gözyaşlarıyla ve dualarla atlattık.

Kolay vakitler değildi elbette. Onca şehit ailesinin hikayelerini dinledik, dinliyoruz. Fatihalar, Yasinler ulaştırdık şehitlerin kahramanı Ömer Halisdemir ve nicesinin ruhuna… Allah kabul eylesin ve haklarını mahşerde helal etsinler…

Yıllar önce yazılmış  bu dizeler ile yaramıza bir su serpelim isterseniz…

Beton duvarlar arasında bir çiçek açtı
Siz kahramanısınız çelik dişliler arasında direnen insanlığın
Saçlarınız ızdırap denizinde bir tutam başak
Elleriniz kök salmış ağacıdır zamana
O inanmışlar çağının.

Gün doğar rüzgar eser bulut dolanır
Rahmet şarkısı söyler yağmurlar
Alnınız en soylu isyandır demir külçelere
Gürültü susar ses donar sevgi tohumu patlar
Sessiz bir bombadır konuşur derinlerde.

Şimdi siz taşıyorsunuz müjdenin kurşun yükünü
Çatlayacak yalanın çelik kabuğu
Sizin bahçenizde büyüyecek imanın güneş yüzlü çocuğu.

Bu dizeleri yazan ‘Şiir Avcısı’, nereden bilebilirdi günün birinde bu ülkede bir destan yaşanacak ve bu dizeleri de ‘Grup Genç’ isimli bir grup o gün için marş olarak besteleyecek ve dillere hatta gönüllere bir de bu şekilde yazılacak…

Bir de Nazım Hikmet’in şu dizeleri gelir hep aklıma…

“İnsan olan vatanını satar mı?
Suyun içip ekmeğini yediniz.
Dünyada vatandan aziz şey var mı?
Beyler bu vatana nasıl kıydınız?
Onu didik didik didiklediler,
Saçlarından tutup sürüklediler.
Götürüp kâfire : «Buyur…» dediler.
Beyler bu vatana nasıl kıydınız?
Eli kolu zincirlere vurulmuş,
Vatan çırılçıplak yere serilmiş.
Oturmuş göğsüne Teksaslı çavuş.
Beyler bu vatana nasıl kıydınız?
Günü gelir çarh düzüne çevrilir,
Günü gelir hesabınız görülür.
Günü gelir sualiniz sorulur:
Beyler bu vatana nasıl kıydınız?”

Daha nice sözler yazıldı,yazılıyor ve yazılacak. İman ve küfrün savaşı son güne kadar devam edecek. Sadece tarihler, mekan ve kişiler değişecek. Yine şehitler verilecek ve ölmeyecekler. Kahramanlık ve yiğitlik destanları bu vatanda İman gücüyle yazılacak. Bize düşen o kuvveti her zaman korumak için mücadele etmektir. Hadid Suresi’ndeki müjdeye buyurun:
‘’Allah’a ve peygamberlerine iman edenler, (evet) işte onlar, Rabbleri yanında sözü, özü doğru olanlar ve şehitlik mertebesine erenlerdir. Onların mükâfatları ve nûrları vardır. İnkâr edip de âyetlerimizi yalanlayanlara gelince, onlar da cehennemin adamlarıdır.’’

Son olarak duam şu ki:
15 Temmuz gibi bir gün bir daha yaşamayalım. Milletin ve vatanımızın kıymetini bilelim. Değil mi ki; vatan sevgisi imandan gelir. O halde imanı kuvvetlendirmek için çalışalım ve birbirimize kuvvet olalım. Bediüzzaman Hazretleri’nin şu sözleri de bize teselli olsun.

“Rahmet-i İlâhiye’den ümid kesilmez. Çünki Cenab-ı Hak bin seneden beri Kur’an’ın hizmetinde istihdam ettiği ve O’na bayraktar tayin ettiği bu vatandaşların muhteşem ordusunu ve muazzam cemaâtini, muvakkat ârızalarla inşâallah perişan etmez. Yine o nuru ışıklandırır ve vazifesini idame ettirir…”

Vesselam…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir