95 Yıl Sonra Bir İlk Gerçekleşti

95 Yıl Sonra Bir İlk Gerçekleşti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen cuma günü Topkapı Sarayı’ndaki Hırka-i Saadet’i ziyaret etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı bu program “Dest-mâl Programı” olarak duyurulmuştu. Erdoğan’ın katıldığı program hakkında gazetelerin yanlış bilgi verdiğini belirten Habertürk gazetesi yazarı Murat Bardakçı, bugünkü “Bir devlet geleneği 95 yıl aradan sonra ilk defa yerine getirildi” başlıklı yazısında programın ayrıntılarını anlattı.

“Yakasından Öpülürdü”

“Topkapı Sarayı’nın Kutsal Emanetler Dairesi’nde geçen cuma günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile az sayıda kişinin katıldığı ama sessiz sadâsız yapılan bir merasim vardı: Hırka-i Saadet Ziyareti Merâsimi… İmparatorluk senelerinin en önemli protokol törenlerinin başında gelen ‘Hırka-i Saadet Ziyareti Merâsimi’nin vaktiyle nasıl yapıldığını kısaca anlatayım” diyen Murat Bardakçı, bu merasimi şöyle yazdı:

“Padişah, her Ramazan’ın on beşinci günü hırkanın bulunduğu mekâna gider, çekmeceyi, sandukayı ve bohçaları teferruatlı bir merasimle bizzat açar, hırkayı sağ omzundan önce padişah, sonra da devlet erkânı öper, yanaklarına ve alnına değdirirler, altın çekmece yine uzun protokollerin ardından kapatılırdı. Ama, hırkanın yakası öyle şappadanak öpülmez, her ziyaretçi için yaka kısmına üzerinde ağaç baskısı yazıların bulunduğu ve ismine ‘destmâl-i şerif’ denen pamuktan dokunmuş mendil boyunda bir kumaş konur, hırkaya temas etmiş olan dest-mâller vefatlarından sonra kefenlerinin içerisine, cenazelerinin yüzüne örtülmesi için öpenlere hediye edilirdi.”

“95 Sene Aradan Sonra İlk Defa”

Murat Bardakçı, “Geçen cuma günü Topkapı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı’nın da katıldığı merasim hakkında bazı gazetelerde ‘destmal programı’ şeklinde komik görünen ama aslında elîm bir bilgisizliği gösteren başlıklarla çıkan ziyaretin aslı bu idi.” dedi.

“Destmal programı” diye bir şey olmadığının, Erdoğan’ın katıldığı törenin “Hırka-i Saadet Ziyareti Merasimi” olduğunun altını çizen Bardakçı şöyle devam etti:

“Topkapı Sarayı’nda, geçen cuma günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da iştirak ettiği ve basına kapalı olarak yapılan ‘Hırka-i Saâdet Ziyareti Merasimi’nin ayrıntılarını vermeyecek, o gün geçmişi asırlar öncesine dayanan bazı kuralların uygulandığını söylemekle yetineceğim. Ama geçen günkü merasimin çok önemli bir başka özelliği daha var. Yukarıda da söyledim:

Hırka-i Saadet Ziyareti, imparatorluk dönemimizde Ramazan’ın on beşinde yapılan ve asırlar boyunca aksatılmadan devam eden çok önemli bir protokol faaliyeti idi. Son hırka ziyareti merasimi 1922 Mayıs’ındaki 1340 Ramazan’ında olmuş, cumhuriyetin ilânının ardından uzun seneler kapalı kalan ‘Kutsal Emanetler Dairesi’ ancak 1964 temmuz ayında açılabilmiş, hırka, sonraki yılların Ramazan aylarında dar bir çevre için açılmış ama devletin başındaki kişinin de iştirak ettiği bir ‘Hırka-i Saadet Ziyareti Merasimi’ hiç yapılmamıştı. Topkapı Sarayı’nın ‘Kutsal Emanetler Odası’nda, geçen cuma günü yapılan merasim, işte bu yüzden, yani tam 95 sene aradan sonra ilk defa icrâ edilmesi bakımından önem taşıyor.

Tahir Ceyhun Yıldız

1993 yılının soğuk 1 aralık gününde Eskişehir'de doğdum. Liseyi Eskişehir Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nde tahsil ettim. Lisans eğitimimi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde sürdürüyorum. Şiirlerim ve yazılarım Eskişehir’de yerel bir dergi olan Genç Birlik Dergisi'nde, Konya merkezli ve 5 sayı çıkarılabilmiş Sahhaf isimli matbû dergilerde yayınlandı. Yetkinliğe ilk adım olarak Sergâh Dergi'de yazmaya başladım. Daha sonra Halâskâr Dergi, Efendi Dergi, Şiâr Dergi ve Özlenen Rehber Dergisi’nde yazılarım yayınlandı. Türkülerin gücüne, kuvvetine inanıyor; ilhâmı türkülerden alıyorum. Kitapların varlıklarına her ân ihtiyâç duyuyorum... Eskişehir’de faâliyet gösteren bir haber ajansında editörlük yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.