A.Ali Ural – Posta Kutusundaki Mızıka Kitap Tahlili

Yazar: A. Ali Ural
Yayınevi: Şule Yayınları
Baskı Yılı: 2014
Sayfa Sayısı: 208

Kitap Tahlili:

Sevgili Dost!
Bu sabah kuş sesleriyle uyandım. Ne güzel değil mi? Hayır, güzel değil! Açık penceremden ok gibi dalıp yastığıma saplanan karga sesleriydi.

Kuş sesleri dediğimde aklına asla karganın gelmediğini biliyorum. Bu, karganın da bir kuş türü olduğunu bilmeyişinden değil, karganın türünün en önemli özelliği olan güzel bir ötüşten mahrum oluşundan elbette. Yüzümü yıkarken acaba diyordum; acaba türümüzün en önemli özelliklerini taşıyor muyuz? Hareketlerimiz ve sözlerimiz nerelere saplanıyor? Acaba ‘insan’ denince hatırlanıyor muyuz?

“İsmini ve namını çokça duyduğum yazar A.Ali Ural ve satırlarıyla Posta Kutusundaki Mızıka ile tanıştım. Bu kitap mektup şeklinde denemeler ile oluşturulmuş satırlarında edebiyat kokan, her sayfasında yeni denizlere yelken açtıran bir yapıdadır. Kitabın sade akıcı bir dili vardır ayrıca her sayfasında altını çizebileceğim değerli cümleler, edebiyatçılardan alıntılar mevcuttur, bu da benim kitapların en sevdiğim özelliğidir. Bana göre bu kitap gün gün okunması gereken, normal kitap gibi bir iki okuyuşta bitirilebilecek bir kitap değildir. Çünkü konular birbirinden ayrı ve bu konuların sindirilerek okunması gereklidir. Alıntılardan da anlaşılacağı gibi her konu itinayla ele alınmış, konuya uygun alıntılar yazılmış ve en basit konu bile derinliğiyle birlikte verilmiştir. Herkese hitap edebilecek olan bu kitabı herkesin okumasını tavsiye ederim.” ?

  • “Sevgili Dost,
    Şimdi Piri Reis’in haritasını yeniden çizmenin zamanı. Bana siyah bir kalem kes gecenin dallarından. Boğuyor keşfedilmiş yerlerin haritaları.”
  • “Bir şehrin en güvenilir yeri, demek sence kütüphanelerdir. Çünkü kitaplar seslerini yükseltmezler. Bu yüzden kütüphanelerde derin bir sessizlik vardır. Sonra kitaplar tozlarını üzerimize üflemezler. Bu yüzden elbiselerimiz hep beyaz kalır, değil mi?”
  • “Ah, okullarda “Beden eğitimi” var da neden “Ruh eğitimi” yok! Sağlam kafa, sağlam vücutta doğru. Sağlam ruh nerede bulunur acaba?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.