Bâbıâli Enderun Sohbetleri

Bu aralar aslında üzüldüğüm bir mevzuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Büyüklerimizden duyduğumuz bazı cümleler var dikkat ederseniz. “Yeni Nesil” ile başlayan ve çoğunlukla sitem içeren cümlelerdir bunlar. Zaman zaman bu durum üzerine düşünürüm. Acaba gerçekten bizler bu cümleler ışığında mı davranıyoruz.

Yaşım ilerlerken farkında olmadan ben de kendimden bir kaç jenerasyon geriden gelen kardeşlerimle alakalı “bizim zamanımızda böyle değildi.” cümlelerini kurmaya başladığım günden beri, büyüklerimin bu cümlelerine daha çok önem vermeye başladım galiba. Ki çocukluğumdan beri kendi yaşıtlarımla değil de kendimden büyük insanlarla vakit geçirmeyi daha çok seven bir insan olduğum halde acaba “Büyüklerimizi ihmal mi ediyoruz?” sorusu ısrarla aklımda hep takılı kaldı. Ve son günlerde sanırım bu sorunun cevabını buldum. Bir kaç gün önce Bâbıâli Enderun Sohbetlerine uzun bir aradan sonra yeniden katıldım. Bunun sonucundaysa uzun zamandır içimde yer eden soruların cevabını buldum desem yeridir. Bizler, nesiller arası aktarım esnasında bağlarını zayıflatmış bir nesil olmuşuz. Bunu nereden mi anladım? Çevremde bir çok akranıma “Bâbıâli Enderun Sohbetleri” dediğimde, ” Ben hiç duymadım.” diyerek bana dönüş yaptılar. Fark ettim ki gerçekten bizler farkında olmadan o “Yeni Nesil” cümlelerinin muhattabı olan gençler olmuşuz. Şahsen ben o 2 saatlik dilimde bir süredir içime yerleşen ümitsizlik halinden bile kurtulduğumu fark ettim. Çünkü biz, bizlerden daha büyük sıkıntılar yaşayan büyüklerimizin tecrübelerini dinlemekten uzak kalmışız.Vefa denen kavramı unutmuşuz. Ve bence bu sohbetlerin en önemli bir diğer özelliği vefa duygunuzun tazelenmesi, sebebiyse değerli yazarların mazisine sahip çıkılmasından kaynaklanıyor. Çünkü tarihimizde yer etmiş yazarlarımız, büyüklerimiz mutlaka hatırlanıyor ve hatırlatılıyor. Siz ise hem buna şahit oluyorsunuz, hem de içinizde yer edinmiş olan o boşluk hissinin geçmeye başladığını fark ediyorsunuz.

Bâbıâli Enderun Sohbetleri gazeteci, yazar, edebiyat araştırmacısı, kıymetli hocam Mehmet Nuri Yardım’ın büyük sabrı ve istikrarı ile yıllardır devam ediyor. Fakat bu sohbetler devam ederken biz gençlerin de katılımlarının daha fazla olması kanaatindeyim. Geçmişle gelecek arasındaki çok elzem olan bu köprüyü kuramazsak, kendimize ait değerlere sahip çıkamazsak ileride sonuçları çok üzücü olacak.

Bâbıâli Enderun Sohbetleri her perşembe Cağaloğlu’nda Yeni Dünya Vakfında devam ediyor. Bu hafta yine 11 temmuz perşembe günü program  gerçekleşecek ve Türk hikayeciliği ve romancılığının değerli ismi Sabahat Emir konuşulacak. Dışarıdan katılımın serbest olduğu bu toplantılar kaçırılmayacak derecede değerli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.