Ben Bensizim – Ebrar Dumlu

“Kendimizden başka nereye koştuysak hep gurbette kaldık”
-Nurettin Topçu

Kişi kendisine veremediği mutluluğu, huzuru daima ağyar olandan bekledi. İnançlar o yöndeydi ki, bize bizden başka her şey iyi gelebilirdi. Avaz avaz bağırdıkça fısıltıları da duymaz olduk. Peki bize fısıldayan neydi? Tanıyor muyduk, tanışma fırsatı vermiş miydik? Bize fısıldayan aziz gönlümüzdü, yegâne ve bize mahsus olan içimizdi. Kendimizden bî-güman büyüdük… Şimdi ise, irşad edilebilecek duyguları ehline emanet edemeden zamanı doldurmanın endişesinizi taşıyoruz.

Yaşadığımız yüzyılda kime sorsanız, yalnızdır. Anlaşılmayı, sevilmeyi beklemiştir. Kader bu ki, insanın bir şeyleri doğrusuyla anlayabilmesi için beklediğini nasip etmemiştir. Yakınımız ve uzağımızda kim varsa mahzunluğa bürünmüş, bir el bekliyor… Fakat bu elin, kendi mevcudiyetinde bulunduğunu kimse fark edemiyor mu? Umudu neden başkalarında arıyoruz? Aslolan umut insanın nefes alıyor olması değil midir? Dünyaya ayak basan, gökleri seyredebilen, esenliğe kavuşabilen bir yaratılmış için yalnızlıktan söz edilebilir mi… ?

Yalnızlık, sevdiğiniz insanların size veda etmesiyle değil kendinizi sevememiş olmanızın sancısıyla başlar.
“Ekseriyetle dağlanır içimiz, buraya kadarmış diyebileceğimiz hislere tanıklık ederiz. Bir sallantı sırasında havada asılı kalmış gibi seyrederiz etrafımızı.”

Derdin içerisinde şifanın da barındığını bildiğimiz müddetçe bunu da aşabiliriz. İnsan kendisini, kalbini, ne kadar tanıyabilirse o kadar kalabalıktır. Kendimize kavuşmak için, hasret kalmayı beklemeyelim. Yalnızlığın tanımını bir daha gözden geçirelim. Sadece kendimizin olduğu bir vakti yalnızlık olarak tanımlamayalım. Elimizin üstünde tuttuklarımızın içerisinde kendimiz barınmıyorsak, yalnız olacağız.

İnsan en çok kendisiyle kalabalıktır.Kıymetimiz, Yüce Rabbimizin kalbimize esrarlı hikmetleri bahşetmesiyle başladı. Yerle, toprakla bir olmadan, kendimizle ve değerimizle bir olmayalı öğrenmeliyiz.

Alemin kargaşasını ruhumuz taşıdıkça, yalnız değiliz, yalnız olamayız. Hislerinize ve kendinize tanışma fırsatı verin.. Tekrar tanışabileceğinize inandığım kalbinizle bu sözü daima ikrar edin.

“Kendinizi, kendinizle zaman geçirmeyi yalnızlık sanmayacağınız şekilde yetiştirin..”
-Andrey Tarkovski

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.