Bu Ümmet Aşkla Yorulmuş Bir Gençlik İster. İşte O, Sensin.

Ateş düştüğü yeri yakar derler, Can.

Hayatımızda neler geçti? Neler geçmektedir. Gönül dünyamızda ne ola ne halde bilen var mı, dostum?

Biz, bizi tanımıyoruz gerçekten sevmeyi başaramıyoruz. Anlamıyoruz bu nimetlerin değerini, kardeşim.

Ülkemiz, Türkiye’miz çok zorlu çilelerden geçmektedir, can. Vatanımızın namusuna göz dikenlere tek cevabımız: “Yedirmeyeceğiz Allah’ın izniyle.”

Büyüklerimiz ne güzel dua ederler; gaflet uykusundan uyandır, ya Rabb!

İyi niyet haramı helal yapmaz ki! İstemez misin ki sen cennet biletini?

Sevmek gerek… Sevilmek kolay… Dost olmak gerek… Dost bulmak kolay…

Yağmurlu denizlerde yüzmek gerek… Gönül dünyamızı tanımak gerek…

Biz Allah celle celaluhu’ya olan umudumuzu hiçbir zaman kaybetmeyeceğiz. Çünkü biz, Müslümanız.

Ye’se kapılmayacağız. Hazret-i Peygamber salallahu aleyhi ve sellem yolu üzere olacağız, sırat-ı müstakim üzere olacağız. Ah, gençlik! Bu nasıl bir şuursuzca yaşamaktır? Buna yaşamak demekte gelmiyor içimden. Hedefsiz ve plansız yaşamak bu kardeşim… Sen unutuyorsun ölümü! Sen ki Mus’ab’sın, sen ki Fatih’sin, sen ki Ömer Halis, sen ki vatanı için şehit olmak isteyensin! Sen nasıl olur da şeytanın maskarası olursun? Nasıl olurda bilinçsiz yaşarsın bir hiç uğruna?

Sen dava adamısın! Yağmur, çamur nedir sen bilmezsin! Sen bir işe başladığında Allah’ın izniyle o işi bitirirsin! İnsan bu; vücut yorulmaz lakin gönül yorgunluğu sarmış insanlığı. Biz Müslümanız, elhamdülillah! Bize tembellik değil çalışmak, bize yorgunluk değil can gerekiyor, canlılık gerekiyor, bize ağlamak gerekiyor, gülmek gerekiyor ya’ni bize dert gerekiyor. Bu dert beşer derdi değil iman derdi, ümmet derdi olmalıdır.

Güzel bir insan misal vermiş. Demiş ki: “Soğuk bir ayranın değeri ancak sıcaktan bunalan kimselerin yanında takdir edilir.” Uzun tecrübeler sonucu dile getirilmiş olan bir hakikat de şudur: “Körler çarşısından ayna satılamaz.”

Hazret-i Peygamber salallahu aleyhi ve sellem Veda hutbesinde: “Size iki emanet bırakıyorum. Bunlar: “Allah’ın kitabı ile benim sünnetidir. Bu ikisine sımsıkı sarılırsanız yolunuzu kaybetmezsiniz.” Yine bizlere bir rol model olan Rasulullah salallahu aleyhi ve sellem var. Şükürler olsun! Bizler de emanete hıyanetlik yapmayacağız. Çünkü emanete hıyanetlik yaparsak biz de münafıklık alametlerinden birini yapmış oluruz, mazallah!

Hayatımızda olup bitenlere bir göz atmalıyız! Bu fani, dünyevi hayata bağlanmamalıyız! Asıl gelecek hayatımızın ahiret hayatı olacağını gönül penceremize yansıtmalıyız, dostlar! Hal iklimiyle yürek yakanları gördüysen dua iste! Sevmek bir adamlık meselesi dedik ya işte! Adamlık adam olanlardan öğrenilir, azizim.

Bu ümmet aşkla yorulmuş bir gençlik ister. İşte, o sensin.

Fırat Ayhan

Bu dünya sırlarla dolu ve bu sırlar içinde yaşayan biri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.