Bugün Ömür Takvimimizden Bir Yaprak Daha Koparıldı

Cenab-ı Hak:

“Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve sadıklarla beraber olun!” (et-Tevbe,199) buyuruyor.

“…Zalimler topluluğu ile oturma!” (el-En’am, 68) buyuruyor.

Bu dünya bir imtihan âlemi. Ayet-i kerimede Cenab-ı Hak:

“İnsanlar imtihandan geçirilmeden, yalnızca ‘İman ettik.’ demeleriyle bırakılacaklarını mı sandılar?” (el-Ankebut,2) buyuruyor.

Varlıkta da yoklukta da Cenab-ı Hakk’ın rahmetine sığınacağız. Bizler gençler olarak ölümü çokça unutmaktayız. Bu da bizleri günah çukurlarına sürüklemektedir. Kendimize çeki düzen vermeliyiz! Daima ölümü hatırlarsak, nefis tezkiyesi yaparsak o zaman kendimizi istikamet üzere olanlardan buluruz.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Hazretleri: “Ölümü çokça anın!” buyurmaktadır. “Esas hayat ahiret hayatıdır.” talimatını unutmamak elzemdir.

Gençlik dönemlerinde herkes kendini bir dağ gibi görüyor ama bilmiyor ki ufak bir zelzelede yıkılıp taş toprak oluverir!

Mevlana hazretleri buyuruyor;

“Ne mutlu o kişiye ki gençlik günlerini ganimet bilir de kulluk borcunu öder. Yani dini ve insani vazifelerini yerine getirir. Bedeni sapasağlam iken; yüreğinde de, vücudunda da güç ve kuvvet varken kulluğunu ifa etmek gayreti içinde olur. Zira o gençlik çağı, yemyeşil, ter ü taze bir bağa benzer. Bol bol meyveler verir. İhtiyarlıkta beden çorak toprak gibi gevşer, dökülür. Çorak bir tarladan da hiçbir vakit hoş bir bitki yetişmez.”

“Bugün insanlık televizyon, internet, reklamlar, modalar, global kültür istilası karşısında, adeta selde sürüklenen kütükler misali haram ve günahların girdabına kapılmaktadır. Bu ‘uydum kalabalığa’ gafletinden korumanın yolu Allah’ın rıza ve muhabbetini kaybetme korkusuyla yani takva duygusuyla dolu bir gönle sahip olmak olmaktadır. Takva ile kalben seviye katetmektedir.” ( Mevlana ikliminde Gençlerle 12 soru-cevap Osman Nuri TOPBAŞ)

 

Fırat Ayhan

Bu dünya sırlarla dolu ve bu sırlar içinde yaşayan biri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.