Burkina Faso’da İlk İzlenimlerim

Genel Bilgiler;

Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan, denize kıyısı bulunmayan bir kara ülkesidir Burkina Faso. Kendi dillerinde ülkelerinin adı  “Mutlu insanlar ülkesi” anlamına gelmektedir. Başkenti Ouagadougou’dur. Resmi dili Fransızcadır. Ülkede Arapça’da  bilinmektedir. Genel olarak da yerel dinler kullanılmaktadır.

02.08.2018 tarihinde Burkina Faso serüvenimiz başladı. Burkina Faso insanları cana yakın ve sıcak kanlı olarak gözlemledim. Türkiye’yi çok seviyorlar. Birde beyaz insan gördüklerinde ve o kişide müslümansa yüzlerindeki mutluluğu anlatmaya ciltler yetmez.

Cuma namazları bir başka anlam katıyor burada. Bütün gözler sende, bütün iyilik sende ve sen de ilerliyorsun en içlere hiç çekinmeden.

Namazın girişlerinde ve çıkışlarında masum, günahsız gönüller sana bakmakta. Sende onları mutlu ediyorsun işte. O tebessümler bir başka güzel. Anlatılmaz yaşanması gereken duygular bunlar.

Köylere gidildiği zamanlarda ilk karşılaştığın çocuklar oluyor. Çoğu ilk defa beyaz bir Müslüman görüyor. çocukların beyaz Müslümanlara dokunduğunu öğreniyoruz. Köyün derinliklerine ilerlediğimizde ağaçların arkasında, ailelerin arkadasında masumca bizi izliyorlar. Çoğu ilk olarak korkuyor bizden. Çünkü kafir beyaz tenli insan dışı hayvandan daha aşağı. (Kur’an tabiriyle) O şahıslar asırlarca sömürdükleri için bizleri de onlardan sanıyorlar minik yürekler lakin ailelerin Müslüman olduğumuzu ve yardım için geldiğimizi söylediklerinde korkunun yerini ümit ve sevinç alıyor.

Gittiğimiz köyler ile başkent arası saatlik uzunluğu 4-5 saat ile değişiyor. Yani gidiş gelişimiz 10 saatten fazla sürüyor. Bazı köylerde elektrik yok, su yok. Suyu genellikle birikmiş yağmur yağan göletlerde temin ediyorlar. Bazı köylerde su kuyuları bulunmakta. Lakin ey can o suları sen ben içemeyiz. Çok zor.

Şeyh Sadi hazretleri ne güzel söylemiş:

“Eğer sen, yalnız kuru bir suretten ibaret olursan öldüğün zaman cismin gibi isminle de ölürsün. Eğer kerem sahibi ve ehl-i hizmet olursan ömrün, cesedinden sonra da fedakarlığın ve gönüllere girdiğin kadarıyla devam eder.”

Burkina Faso dünyanın en fakir ülkelerinden biridir.

Bizler de ümmet-i Muhammed salllallahu aleyhi ve sellem olarak elimizden gelini yapmalıyız.

Köy yollarının çoğu yerinde asfalt yok. Toprak yolda meşakkatli bir yolculuk yapmaktayız.

Ama bunların hiçbir önemi yok. Aslonan Rabbimiz’in rızasını kazanmak olmalıdır.

Fırat Ayhan

Bu dünya sırlarla dolu ve bu sırlar içinde yaşayan biri...

Burkina Faso’da İlk İzlenimlerim” için bir yorum

  • 8 Kasım 2018 tarihinde, saat 22:18
    Permalink

    Burkina Faso mutlu insanlar ülkesi…
    Hayaller ülkesi…

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.