Çocuğum Ne Okuyor?

Çocuğum Ne Okuyor?

Son zamanlarda bozulan birçok güzelliğin arasında maalesef artık kitaplar da yerini aldı. Küresel piyasaya ayak uydurmaya çalışılmasının haricinde, popülarite kurbanı da olarak, yapılmaması gereken her şeyi “ticaret namına” yapanların ellerinden türeyen çalışmalar ortaya çıktı. Bu bozulmanın da bir nevi uyuşturucu etkisi olduğunun farkında olunmaması belki de en tehlikeli noktadan gözleri uzak tuttu.

Ahlak yoksunluğu ve fütursuzca davranışlar alıp başını gitmişken, kimse yaşının getirilerini yaşayamadan ve olgunlaşmadan fiziken büyümeye başladı. Elbette kitapların ise eskiye göre daha fazla okunduğunu belirten uzmanlar var. Belki önceki yıllardan daha çok ama hakiki eserlerin gün yüzüne çıkarılıp el üstünde tutulmamasından ötürü sözlerin de tesiri yok, örnekler kalbe yansımıyor şimdilerde… Yazılanlar bir perde gibi gözlerin önünde bir set adeta. Nutku tutulmuş bir insanlık, aynı insanlar ve aynı kelamlar üzerinde dolaşırken, aynı tutkunluğa sebep olabilecek yeni dimağları üretemiyor şimdilerde…

Okuduğu her kitaptan üzerinde kalanlarda kaybolan, bir sonraki kitaba kadar etkisinden çıkamadığı atmosferin içinde boğulan ve çıkmazlardaki yalnızlıklarını adına “şiir” diyerek anlatan birçok genç, şimdilerde kendini yazmaya vermiş durumda. Bu güzel diye düşünebiliriz. Ama yazılanların edep ve ahlak çerçevesine rivayet edip etmediği, söylenenlerin vebal barındırıp barındırmadığının önemsenmediği, nice söylenenin daha önceden bilir bir kişinin en güzel sözünün kopyası yahut devşirmesi olması dolayısıyla emek hırsızlığının da hoş görülebildiği bir akımı hoş görmüş de oluruz. Zaten uzun zamandır tüm bunların üzerinde durulmuyor, duramıyoruz. Kurtlar sofrasının içinde boğuşan güzel yayıncıları, güzel yazarları, güzel ve duygulu gençleri, samimi sözlerle donanmış büyüklerimizi veyahut da dergileri seçmekte de tam bu yüzden zorlanıyoruz. Her şeyin janjanlı kağıtta sunulduğundan mıdır bilinmez, arka yüzündeki hakikati göremiyoruz…

Okumanın kişiye katacağı güzelliklerin üzerine gidebilmek adına önce kendimizin okumaktan nasiplenmemiz gerektiğini de unutuyoruz. Halbuki çocuklarımızın elinde yer alan ateşin, üzerini harlamak yerine onları sükunete erdirecek eserler ile tanıştırmalıyız. Çocuk psikolojisinde “Yapma!” demekten daha tesirlidir, yapabileceği seçenekleri hazırlamak ve ona sunmak! O zaman yapabileceğimiz en güzel şey örnek olmak…

Bunca şikâyetten ve dertleşmeden sonra, ilk tavsiyem çocukluğumun tatlı bir anısından gelsin. Hasan Nail Canat, Allah rahmet eylesin, sanki küçüklere yazmış gibi gözüken eserlerini; aynı zamanda biz büyüklere de yazmış gibi hissediyorum. Çocuklar için ilk etapta kitap seçerken ince ve çabuk bitirebilecekleri, kurgusu ve yaş da küçükse resimleri ile dikkat çekebilecek eserler bulmak çok önemli. Ama yine altını çizerek dile getirmek istiyorum. Okuyan bir anne ve baba görüntüsü kadar hiçbir şey tesirli değil…

Mesela benim anılarımdan seçelim; babam Hasan Nail Canat’ın bir tiyatrosuna götürmüştü beni. İbrahim Sadri ve Ulvi Alacakaptan’ı da ilk defa o zaman görmüştüm. Piyes yazan insanların yazarlıklarının daha tesirli olduğunu düşünmeden edemiyorum şimdilerde. Olay gözlerinizin önünde canlanıyor adeta. Tıpkı ‘Yasemen’ kitabında ve diğerlerindeki gibi. Bu seti annemle beraber okuduğumdan mıdır bilmem, her zaman bende güzel bir anı hissi uyandırmıştır. ‘Bir Küçük Osmancık Vardı’yı hala hatırlarken yüreğim acır…

Diğer bir önerim ise; Cüneyd Suavi, şu art arda çıkan tuhaf hikaye kitaplarının aksine, insanı düşünmeye, zaman zaman maneviyatını yükselterek güzelleştirmeye yardımcı olan tesirli bir çalışma yapmış yazar. ‘Hayatın İçinden’ seti, yeni dönemde Nesil Yayınları’ndan yayınlandı. 3 kitaptan oluşan setin tanıtım bülteni şu şekilde:

“Birkaç aylık bebeğe:
“Ne kadar da yaramazsın” diye kızmışlar. “Sanki karnın açmış gibi ağlayıp duruyorsun. Annen seni kucağına aldığındaysa, bir damla süt emip bırakıyorsun.” Bebek, melek diliyle konuşarak:

“Hiç süt içmesem de Allah beni doyurur” demiş. “Ama annemin bana sarılması için, elimden başka bir şey gelmiyor ki…”

İnsanımız yıllar boyu -çok az bir örnek dışında- ruhunu tatmin etmeyen, bu yüzden de kendisine ‘yabancı’ gelen öyküler okudu. Çünkü önüne konulan malzeme o kadardı. Bunun sonucunda da, özellikle gençlerin dünyası karardı ve bu dünyada sergilenen muhteşem güzellikler; karanlığın etkisiyle gitgide daha az görünmeye başladı. Oysa Allah, bu âleme dikkatli gözlerle bakılmasını, her eser ve her olayın arkasında gizli olan ilahî sanatın görülmesini istiyordu. Bunun için ‘farklı bir gözlük’ gerekirdi. Çok şükür ki 80’li yıllarda ortaya çıkan ve ‘HAYATIN İÇİNDEN’ doğan güzel öyküler, kendi çapında da olsa bu farklı gözlüğü takabildi gözlere.
Bu kitapta yer alan ve tefekkür gözlüğüyle yazılan kısa öyküler, eminiz ki sizleri de farklı bir âleme götürecektir.”

Bir diğer önerime gelince yine Cüneyd Suavi ve Selim Gündüzalp’in ortak çalışması olan ‘Hazır Cevaplar’ … Şimdilerde çocuklar bu tarz hikayeleri ve sözleri ciddi manada seviyor. Arkadaşlarıyla da paylaşabilecekleri güzel anılardan toparlanma bir eser olduğu için, beğenileceğine inanıyorum.

Bir diğer tavsiyem ise yeni dönem genç yazarlarından biri olan Merve Özcan’ın üçlemesi de aslında çocukların, daha doğrusu gençliğe yeni adım atanların eline gönül rahatlığı ile verilebilecek eserlerden… “Gözlerini Haramdan Sakın, Yüreğini Haramdan Sakın, Ruhunu Haramdan Sakın.” Kendi çizimlerinin de içinde yer aldığı, sanatsal yanını da yansıtan ruhu ve özü, yazdıklarına yansıyan gencecik bu yazarın beğenileceği kanaatindeyim.

Gelelim tavsiye edebilmek için neredeyse tüm yazdığı kitaplarını okuduğum Mine Sota’ya. Benzer tarzdaki kitaplar arasında çocuklara en uygun olanı su götürmez onunkisi… Zira bayağı esprilerin, -af edersiniz- kötü şakaların kitapları çocukların okuyacağını düşünmeden yazabiliyorlar. Daha da kötüsü ortaokul ve lise dönemi arasındaki çocukların eline dışarıdan -çok büyük bir marifetmiş gibi- getirilen çeviri kitaplar veriliyor. Özünü, ruhunu ve kültürünü tanımayan çocuğa; “şak” diye yabancı bir fikrin empozesi yapılıyor. Trajik yanı ise getirisi olduğu kadar, -içinde ki propagandayla- götürüsünün de olduğu unutuluyor.

Halbuki bizim Cahit Zarifoğlu gibi ötelere hitap edebilen yazarlarımız da var. “Motorlu Kuş”u okuduğumda ve o dönemin teknolojisini düşündüğümde, hayal dünyasına hayran kalmadan yapamadım. Anne ve babaların kendilerine de, çocuklarına da okuyabileceği “büyükler için yazılmış masallar” diyebileceğim kitaplarını muhakkak okumalısınız.

Hikayelerden devam edersem, Selim Gündüzalp’in gençler için çok güzel bir serisi var. “Tarih Öyküleri, Dostluk Öyküleri, Aile Öyküleri, Akıl Öyküleri, Başarı Öyküleri, Düşündüren Öyküler, Neşeli Öyküler 1, Neşeli Öyküler 2, Okul Öyküleri, Sevgi Öyküleri 1, Sevgi Öyküleri 2, Ümit Öyküleri, Yaşanmış Öyküler, Kahramanlık Öyküleri, Adalet Öyküleri…” Oldukça geniş skalası olan sette, merhum yazar; dünyanın en beğenilen ve çarpıcı hikayelerini bir araya toplamış. Ayrıca her yaş seviyesine gidecek bir çalışma olmuş.

Ve son olarak da Ömer Sevinçgül; anlatımı, dili sade ve anlaşılır olduğu için tavsiye ederim. Yazar olmak istiyorum kitabının tanıtım bülteninde şunlar yer alıyor:

Yazar olmak gibi bir niyetin olmayabilir. Kitap yazmak aklının ucundan bile geçmemiştir belki de… Kim olursan ol, ne iş yaparsan yap, yine de yazmalısın. “Ben kim oluyorum ki; yaşadıklarımın, düşüncelerimin, duygularımın ne önemi var ki?” deme sakın! Sen kâinattaki en önemli varlıksın. Kendini önemsemeli, sana özgü duygularını, düşüncelerini, izlenimlerini kayda geçirmelisin. Bir duyguyu, bir düşünceyi sen yazmamışsan; yazılmış saymamalısın. Baskı altında tutma kendini, içinden ne gelirse yaz. Kim için mi? Herkesten önce kendin için elbette, kimin için olacak! Bu kitap rehberin olsun!

Desteğiniz, güzel yorumlarınız için teşekkür ederken dualarınızda ve kalbinizde yer alabilmek temennisiyle… @sergahdergi instagram sayfamıza güzel öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

KİTAP ADI YAZAR YAYINEVİ
1 GÖZLERİNİ HARAMDAN SAKIN, YÜREĞİNİ HARAMDAN SAKIN, RUHUNU HARAMDAN SAKIN MERVE ÖZCAN PORTAKAL KİTAP
2 HASAN NAİL CANAT ROMAN SETİ HASAN NAİL CANAT TİMAŞ GENÇ
3 HAYATIN İÇİNDEN 1-2-3 CÜNEYD SUAVİ NESİL YAYINLARI
4 HAZIR CEVAPLAR 1-2-3

 

CÜNEYD SUAVİ-SELİM GÜNDÜZALP- ALİ SUAD ZAFER YAYINLARI
5 CAHİT ZARİFOĞLU ÇOCUK KİTAPLARI SETİ CAHİT ZARİFOĞLU BEYAN YAYINLARI
6 DELİRECEĞİM DE VAKİT BULAMIYORUM MİNE SOTA TİMAŞ GENÇ
7 HER GÜNE BİR ÖYKÜ (15 KİTAP) SELİM GÜNDÜZALP ZAFER YAYINLARI
8 YAZAR OLMAK İSTİYORUM ÖMER SEVİNÇGÜL NESİL YAYINLARI

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.