Darbe(15 Temmuz)

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi; rızayı ilahi yolundan hiç bir zaman ayrılmayan, başına ne gelirse gelsin Allah’tan geldiği bilincine vakıf olan, tüm yaşadıklarını bir nimet telakki edip sabırla o nimetin külfetine katlanan ve nimete bir şükür mahiyetinde isyan edip umutsuzluğa düşmek yerine “لا تقنطؤا من  “رحمت الله[Rahmeti ilahiden ümidinizi kesmeyiniz.] ayetinin düsturuyla hareket edip, yaşadığı tüm olaylara karşı sabırla dimdik duran, Allah’ın ihlâslı, halîs, Salih kullarının üzerine olsun. Malûm ülkemizde bir fırtınadır esiyor. Pek çok defa musibetlere giriftar oluyoruz. Rahmetsiz zahmet, külfetsiz nimet olmayacağı gibi, bir imtihan olmadan da bir mükâfaat olması, muhtemel değildir. Ecdadımızın kanıyla yoğrulmuş olan bu toprakların, nice senelerce nelere şahit olduğunu az çok biliyoruz, peki, şimdi yıllarca bu İslâm’ın bayraktarlığını yapan, Türk milletinin, başına gelen bu olaylar, bu büyük darbe, nasıl bir oyunun içindeyiz? Allah hiçbir şeyi sebepsiz ve hikmetsiz yaratmaz. O halde başımıza gelen bu olaylarında, Allah nezdinde, zahiren görünenin dışında, apayrı bir yeri var. Peki, bu olayların hikmeti nedir?Neden böyle büyük bir imtihana tabi bu milletim ve neden bu vefasızlık? Ülkemiz büyük bir sınavdan geçiyor. Bu büyük sınavın nasıl sonuçlanacağı hakkında ise size kendi bilgim nispetinde bir kaç kopya vermek isterim.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Yüce Allah Kur’an-ı Kerimde biz aciz kullarına şöyle söyler: ”وما اصابكم من مصيبة فبما كسبت ايديكم ويعفوا عنثير[2″ (Başınıza ne musibet gelirse kötü amellerinizden dolayıdır; bununla birlikte Allah çoğunu affeder.) O halde hatasız kul olmayacağı gibi bizimde bir takım farkına varamadığımız, belki de doğru bildiğimiz yanlışlarımız oldu. Hani “insan zulmeder, kader adalet eder” derler ya, o halde biz de başımıza gelen olaylardan bir o kadar sorumluyuz. Düşünüyorum da Osmanlı dönemindeki avam ile şimdiki halk arasında dağlar kadar fark var. Belki de bir nedeni bu! Peki bu sizce bir musibet mi? Ya da musibet bir şer midir? Şer diye bir şey var mı?  Şöyle ki: aslında şer diye bir şey yoktur. Hayr ve nisbi hayr vardır. Hayrı zaten biliyoruz. Nisbi hayr ise şunu ifade eder. Bizim zahiren şer diye adlandırdığımız şeyleri Yüce Allah-u Teala imtihan sırrınca hayra perde çekmiştir. Aslında her şer sonuç itibari ile (yani dolaylı yoldan) hayra çıkar. Bizim gördüğümüz şer ile Yalnız Allah’ın gördüğü hayr, kıyaslandığında hayr daha baskın gelir. Dolayısıyla her şer içinde kendi hacminden daha büyük bir hayır barındırır. Hayr şerden daha yoğun bulunması cihetiyle şer değil hayırdır. Ama zahiren biz aciz insanlar bunu cüz’i irademizle idrak edemediğimiz için nisbi hayır deriz. O halde tüm yaşanılanlar bir hayırdır ve başımıza gelen bu darbe hayra gebedir. Çekilen bu çileler, uzun yıllar hüküm sürecek olan Türk milletinin doğum sancısıdır. Bir gün bu karanlık gidecek ve yerini aydınlığa bırakacak ve hakikate hamile olan bu vatanın toprağından, Allah’ın bizler için takdir buyurduğu asil kader inkişaf edecek inşallah. Sabredin, her türlü saldırıya karşı dimdik durun kardeşlerim! Allah böyle şanlı bir milleti yıkmaya çalışanlara fırsat vermeyecek inşallah.

Şunu dinleyin, bakın Allah, bir teselli mahiyetinde, biz mümin kullarına ne söylüyor: “لايكلف الله نفسا الا وسعها”[(3 (Kimseye gücünün yettiğinden fazla yük yüklemeyiz] o halde korkunuz olmasın, cesur olun. Allah’ın ayetinden şüphe duymayan, itimadı sağlam olan kardeşlerim. Allah vaadinde sadıktır. Bu musibet aşamayacağımız bir engel değildir. Bu darbeyi bize reva görenlerin hak ettiği sonu Allah kader kalemiyle elbet yazacaktır. Bana ilham verip yazdırdığı gibi… Bu konu hakkında yazmış olduğum yeni parçama en aşağıda ki linkten ulaşabilirsiniz. Unutmayın! Hüsrana uğramadan olmaz. Müminler de hüsrana uğrar ama ancak kafirler helak olur!..

TANK’SYOU LİNKİ

1.LİNK: https://youtu.be/sp-0fOJBeow

HÜSRAN-I FELAH LİNKİ

2.LİNK: https://m.facebook.com/H%C3%BCsr%C3%A2n-%C4%B1-Felah-451845705012820/

KAYNAK:

(1)= ZÜMER 53

(2)= ŞURA 30

(3)= BAKARA 286

Hüsrân-ı Felah

Asıl adım Enes ÖZDEMİR. 28 Ocak 2016 tarihinde Sergah dergi'de köşe yazarı olarak ilk yayın hayatıma başladım ve hala Sergah dergi'de yazılarımı paylaşmaya devam ediyorum. Umarım yazılarımı faydalı bulur ve memnun kalırsınız. İstifade etmeniz dileğiyle ?

Darbe(15 Temmuz)” için 4 yorum

 • 30 Ekim 2016 tarihinde, saat 18:44
  Permalink

  Hayirlara vedile olmasi dilegimle.Tebrik ediyorum.Bu alanda buyuk bir bosluk var.Basarilarinizin devamini diliyorum.

  Yanıtla
  • 30 Kasım 2016 tarihinde, saat 21:45
   Permalink

   Teşekkür ederim eniştem, boşluğu doldurmak lazım doğru diyorsun, safları sık tutmayınca şeytan giriyor 😉

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.