Doğum Günüm

Buruk geçti  bu doğum günüm. Benim bu özel günüme güzel dileklerde bulunan insanlar olmadı değil ama eksik bir şeyler vardı.  Asım Ağabey’ e uğramak dahi gelmedi içimden. Kanım kaynamadı kimseye. Nefret ve bıkkınlık denilen o kasvet çöktü yüreğime.  Anlamsız geldi her şey. Her şeyim “anlam”dan o kadar uzak geldi ki bana o an ; işte o an ölmek istedim, bu anlamsızlık kuyusundan kaçıp kurtulmak istedim. Kendimden kaçmam mümkün değildi. İnsan kendinin esiri olurmuş bu yeni yaşımda anladım.

İstedim ki içimdeki somurtkan  şair;  bugün melankoliden kaçsın, koşsun gökkuşağına, koşup yakalasın güneşi saçlarından.  İçimdeki bu aksi şair mehtapla dertleşmeyi, uzun  uzun düşlemeyi ve düşünmeyi gerektiren yüklerinden kurtulsun istedim bugün.  Bir yerlere varılır mı bu sözlerle bilmem ama bugün ,şu satırları yazabilmek bana Allah’ın verdiği en güzel lütuftur inanın bana.  Şükür eksik olmasın dilimden , umut gitmesin yüreğimden, fer sönmesin gözlerimden ve güç bitmesin kalemimden kafi bana. Doyumsuz bir insan olmadım mesela ben hiç. Değişmek ve değiştirmek istedim olumsuzlukları .  Doyuma erişmek kolaydır bir şair için. Bir şair vesselam bir şair; yaprak düşse dalından , kuş uçsa yuvasından, yavru koşsa anasına, arı vızıldasa kovanına doyuma erişir. Mutlu etmek zor olmasa da şairleri kimse onları mutlu etmeye didinmez, şairdir ,DOĞASINDA VAR,somurtur, melankolik gezer düşüncesiyle kimse ilişmez onlara, oysa mutluluğun doyum noktası onlar için ufacıktır, kimileri fazla büyütür gözünde.

Doğum günüm diyorduk  doğmuşum ben bugün . Bir yerlerde bu sözleri icra edip sizlere ulaşmayı başarmışım, büyük saygı göstermiş, kıymeti eksik etmemişim sizden, uzun zaman oldu yazmayalı sizlere , gerekçesi şairane bir tavır ve asık bir suratla deniz iskeleye doğru süzülürken ben teyzelerden biri temizlik aşkına bürünmüş öyle ki müzik son ses çıkmış silmeye başlamış penceresini eh napalım o gözde şanslı da ben oluvermişim dördüncü kattan düşüverdi ahşap saksı kafama uyandığımda hastanenin birinde buldum kendimi bıyıklı , kel ve bodur doktorun söylediğine göre geçici hafıza kaybı yaşıyormuşum  çevreme ve içime anlam vermeye çalışırken general olan amcam anlatmıştım bir ara hani f-16 savaş uçağı pilotlarından olan o amcam! Tutturdu İstanbul havası iyi gelir  diye aldı,götürdü beni gözümün nuru, gönlümün hasreti, ömrümün feri olan İstanbul’a burada zaman geçmiş her şey yerine oturmaya başladı artık. Hatırladım yazdığımı, yazma aşkının bendeki yankısını ve hemen size yazdım.  Sorarsanız beni iyiyim artık, nefesimi almazsa Azrail , Allah kaza, bela ve keder vermezse devam edeceğim yazmaya uygun görürseniz. DOĞUM GÜNÜMDE SİZLERE BU SATIRLARI YAZMAK VE GEREKÇELERİMİ BELİRTMEK BENİ EN ÇOK MUTLU EDEN DUYGUDUR BİLHASSA BİLMENİZİ İSTERİM.

Sağlıkla esenle umutla kalın. 0 1

Fatma Turan

Journalist,sosyolojist,columinist, teacher.

Doğum Günüm” için 2 yorum

 • 13 Nisan 2016 tarihinde, saat 16:44
  Permalink

  Bu yazan gerçekten sizin hayatınız mı ? Eğer öyleyse çok geçmiş olsun ablacım. Çok üzüldüm. Yazdıklarınızdan anlaşılıyor ki mesleğinizi ve okurlarınızı çok seviyor ve işinizi zevkle yapıyorsunuz. Allah kaleminize güç, kuvvet, haya, edep versin. Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş. Doğum gününüzün sizin için nice hayırlara vesile olmasını dilerim rabbimden. Selametleee… 🙂

  Yanıtla
 • 29 Mayıs 2016 tarihinde, saat 10:28
  Permalink

  Teşekkürler yüreği güzel kardeşim 🙂

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.