Dostoyevski -Suç ve Ceza Kitap Tahlili

Kitap Adı: Suç ve Ceza
Yazarı: Dostoyevski
Yayın Tarihi: 2012
Yayınevi: Elips Yayınları
Sayfa Sayısı : 592

Kitap Tahlili:
Dostoyevski’den okuduğum ilk eser olmakla beraber son olmayacağını düşünüyorum. Çeviri olmasından, sözcüklerin, anlatılanların yoğun ve insanı düşünceye daldıran bir yapısı olmasından dolayı uzun bir okuma sonucu bitirmeme rağmen her elime aldığımda sıkılmadan bıkmadan aksine merakla okuduğum bir kitap oldu. Kişilerin psikolojisini, karakterlerin yapısını, hayat felselerini ve daha bir sürü analizlerini kapsayan mükemmel bir kitap.

Baş karakter olan Raskolnikov’un iç dünyasını ele alarak, iç karışıklığının dışa vurumunu en ince ayrıntısına kadar konu eder. Düştüğü yoksulluk çıkmazında toplum kurallarının bağından kurtulduğuna inanan bir gencin hikayesini anlatan Suç ve Ceza ahlakın anlamını sorgular.

“Raskolnikov” adlı gencin ahlaki hesaplaşması üzerinde yükselir. “Raskolnikov öldürmeyi planladığı tefeciden aldığı parayı hayırlı bir amaç için kullanırsa, işlediği suçun doğasını kalıcı biçimde değiştirebilir mi? Hırsızlık ve cinayet gibi suçlar, ‘yüce amaç’larla işlenmesi durumunda cezasız kalabilir ve vicdanın yükünden kurtulabilir mi?” gibi sorularla kendine bir cevap arar. Cevaplara ulaşmak için kullandığı yöntem yine kendi içindedir, kendi düşünceleridir. Bir insanın düşünceleriyle hayatının nasıl bir yola gireceğini, düşünceleri ile kendine nasıl bir rol biçeceğini kısacası doğru ya da yanlış düşünceleri doğrultusunda nasıl yaşam süreceğini en iyi şekilde gösterir.

Dostoyevski’nin yazın hayatının olgunluk döneminde kaleme aldığı Suç ve Ceza, o günden bu yana insan ideallerini ahlaki ve felsefi sorularla sınamaya devam ediyor. Bir insan düşüncesinin en ince ayrıntılarına kadar öğrenip tek bir düşüncenin neye mal olacağını öğrenmek isteyenlere tavsiyemdir.

“Iztırap ve acı çekme, geniş bir akla ve derin duygulara sahip olan insanlar için bir mecburiyettir.”

“İnsanın, diyordu, yalnızca mantığına ve iradesine hakim olması gerekir. Ufak hazırlıklara gelince, onlar kendiliğinden, pek az bir gayretle hallolur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.