İHH’dan Suriyeli yetimlere psiko-sosyal destek çalışması

Suriye’de yaşanan savaştan zarar görmüş, ailelerini kaybederek Türkiye’ye sığınan çocuklar için Hatay’da psiko-sosyal destek çalışması gerçekleştirildi. Reyhanlı ilçesindeki Bahattin Yıldız Suriyeli Mülteciler İçin Travma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde “Oyundur Benim Sefam” adıyla gerçekleştirilen çalışma 5 gün sürdü.

Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmet öğrencileri ve mezunlarının katıldığı çalışmada Safa Yetimhanesi!nde kalan 31 çocuğun ev, aile ve yuva ile ilgili hislerini, düşüncelerini yansıttıkları “Benim yuvam” isimli resim çalışması, gelecekteki hayallerini anlattıkları “Gelecekteki ben” isimli yazı çalışması, artık malzemeler kullanarak yaptıkları el işi çalışmaları gibi etkinlikler yer aldı. Projenin son gününde çocukların hep birlikte eğlendikleri, çeşitli oyunlar oynadıkları bir şenlik düzenlendi. Oyuncağı ve oyunu kendilerinin oluşturmasına, üretmesine fırsat tanınan etkinlikler ile çocukların bir nebze de olsa savaşın olumsuz etkisinden kurtulması sağlandı.

detay 3

Proje, çocukların sosyal işlevselliklerini arttırmayı hedefliyor.

Proje koordinatörlerinden Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Araştırma Görevlisi Rabia Erten, çocukların sosyal işlevselliklerinin gelişmesine katkı sağlayan projenin çocukların bilişsel, sosyal-duygusal gelişimini destekleyecek, kendilerini tanımalarına fırsat tanıyacak nitelikte bir çalışma olduğunu belirtti.

Etkinlik, Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü lisans öğrencileri ve mezunları Kübra Enuştekin, Yıldız Gümüştekin, Osman Yanık, Rabia Erten ve M. Fatih Demirci’den oluşan beş kişilik proje ekibi ile İHH Yetimhaneler Koordinatörü Numan Aka ve İHH Reyhanlı Yetimhaneler Koordinatörü Klinik Psikolog Ayşe Hümeyra Kutluoğlu gözetiminde gerçekleştirildi.

İHH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.