Yazarlık Başvurusu

YAZAR

Görev tanımı: Gündem ve belirlenen kategorilerde fikir ve haber yazıları yazmak.

Aranan nitelikler: Bilgi birikimi, yazı dilinde akıcılık, özgünlük, kritik düşünme ve analiz yeteneği, sorunları irdeleyerek çözüm üretebilme ve çalışma prensiplerimize uyarak özenli ve düzenli yazı teslimi yapmak.

Sergâh Dergi Yazarlığına Kabul Edilme Süreci: Yayınlanmaya uygun görülen yazılar “Misafir Yazılar” kategorisinde yazarın adı ve yazı başlığı ile birlikte yayınlanır. Yazar, 3 yazısı bu kategoride yayınlandığında Sergâh Dergi yazarı olmaya hak kazanır ve kendisine kullanıcı profili oluşturulur. Yayınlanan yazıları profiline ve kendi köşesine aktarılır. Sonraki yazılarını köşesine kendisi yükleyebilir.

Sergâh Dergi Yazarlığına Devam Şartı: Ayda en az 1 yazı yayınlamak. Devamlılığını yitiren yazarların Sergâh Dergi yazarlığı ile ilişkileri kesilir.

Başvuru için gerekli dosyalar:

▪ Yazar Tanıtım Formu (Yazınız kabul edilirse dergi tarafından size iletilecektir.)
▪ Yazar fotoğrafı
▪ Yayınlanması istenilen yazı

Önemli bilgi: Değerlendirmenin olumlu neticelenmesi halinde örnek yazı yayına girecektir. Dolayısıyla örnek yazıların aşağıdaki Yeni Yayın Dönemi kategorilerinden birine uygun olması, imla ve noktalama konusunda hatasız olması beklenmektedir. Blog, günce tarzında, belli bir konusu, odağı ve ana fikri olmayan örnek yazılar başvuruda dikkate alınmamaktadır. Lütfen başvuru yapmadan önce Yayın İlkelerini okuyunuz ve buna uygun bir şekilde başvuru yapınız.

İletişim: yaziisleri@sergahdergi.com

Yazarlık Sözleşmesi: Sergâh Dergi’ye kabul edilen her yazar, Yazarlık Sözleşmesi’ni okuyup kabul etmiş sayılır. Bu sözleşmeye göre yazarlar, site kullanıcısı olup siteye içerik sağlayan üyelerdir. Herhangi bir ücret ödenmemektedir. Burayı kariyer anlamında tecrübe birimi olarak görebilir. Başvuru yapacak yazar adayı, bu sözleşmeyi kabul etmiş sayılır, sözleşme dışında bir hak iddia edemez..

Yazarlık başvurusu yapmadan önce lütfen dikkat edin!

▪ Yazarlık pozisyonunda başvuru için gönderilen bilgi ve örnek yazılarda çokça imla hatası bulunanların veya eksik bilgi gönderenlerin başvuruları dikkate alınmayacaktır.

▪ Başvuru yaparken lütfen hangi kategorilerde yazmak istediğinizi de belirtiniz. Yazarlık yapılacak kategorilerin, yazar adayının aldığı eğitimle doğru orantılı olması beklenmektedir.

▪ Başvuru için gönderilecek yazar adayının fotoğrafı, yayınlanacak derecede iyi kalitede olmalıdır. Vesikalık fotoğraf kabul etmiyoruz.

▪ İstediğimiz örnek yazı, yukarıda belirttiğimiz yazı kategorilerine, görev tanımına ve yazarda aradığımız niteliklere uygun olmalıdır. Blog, günlük, günce tarzında belli bir konusu, odağı ve ana fikri olmayan örnek yazıları ve bu nitelikteki başvuruları değerlendirmeye almıyoruz. Başvuran yazar adayının, Sergah Dergi yayın kalitesine aşina olmasını bekliyoruz.

▪ Başvuru yapmadan önce Çalışma Şartları‘nı mutlaka okumanızı rica ediyoruz. Yayın prensiplerimize uygun olarak biyografinizi ve örnek yazınızı beklediğimiz kaliteye uygun hale getirebilirsiniz.

▪ Telefon veya sosyal medya aracılığıyla yazarlık başvurusu kabul etmiyoruz.

Aşağıdaki uzman olduğunuzu kategorilerden birini seçerek işe başlayın.

 1. Din (İslam, Semavi Dinler, Arzi Dinler hakkında)
 2. Kültür Sanat (Edebiyat, Müzik, Sinema, Tiyatro, Güzel Sanatlar, Tarih)
 3. Yaşam (Gezi-Seyahat, Mekan, Yemek, Moda, Biyografi, Yaşam Tarzı, Trendler)
 4. Sağlık (Tıp, Spor, Beslenme, Cinsellik, Uzman Görüşleri)
 5. Çevre (Kritik, Doğa, Şehir, Ekoloji, Tarım ve Hayvancılık, STK)
 6. Bilim (Bilişim, Teknoloji, Araştırma, Buluşlar, Keşifler, İcatlar)
 7. Psikoloji/Sosyoloji (Psikolojik sorunlar, İlişkiler, Toplum, Aile)
 8. Sosyal Sorumluluk (Kritik, sivil toplum)
 9. Haber (Analiz, Yorum, Türkiye, Dünya, Doğu, Batı, Ortadoğu vs. Yerel, Kritik)
 10. Röportaj
 11. Sosyal Medya (Trendler, Kritik)

Hangi alanda uzman olduğunuzu mutlaka belirterek bize aşağıdaki mail adresinden mail atın.

yaziisleri@sergahdergi.com

EDİTÖR

Görev tanımı:

 • Belirlenen kategoride günlük yazı/haber/bülten girişi yapmak.
 • Yazı İşleri ve Editöryal Yönetmen tarafından yönlendirilerek haber üretmek

Aranan nitelikler:

 • Tercihen İletişim, Gazetecilik, vb bölümlerinde okuyan öğrenci.
 • Bilgi birikimi, yazı dilinde akıcılık, özgünlük, kritik düşünme ve analiz yeteneği
 • Hızlı haber üretimi, röportaj yapma becerisi
 • Türkçeye tam hakimiyet
 • Temel fotoğraf düzenleme bilgisine sahip
 • Tercihen temel SEO bilgisine sahip
 • İyi derecede WordPress bilgisine sahip
 • Sahaya hakim
 • Sergah Dergi’ni kurumsal olarak temsil edebilecek nitelikte iletişim becerileri gelişmiş.

Gerekli dosyalar:

▪ CV veya Özgeçmiş
▪ Fotoğraf
▪ Biyografi
▪ İki örnek yazı (yeni yayın kategorilerine ve politikasına uygun)
▪ İki örnek haber (güncel olmalı)

Başvuru için: editor@sergahdergi.com

| Sergah Dergi’de yazısı yayımlanan her yazar, bu sayfada yer alan Çalışma Şartlarını okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Gizlilik (Sözleşmeler, Kurallar, Haklar) | Yazarlar için Yazı Editörü Tanıtıcı | Sık Sorulan Sorular

1- Teslim ve süre

a) Sergah Dergisi, yazarlar için ayda belirtilen adette yazıyı yapılan duyurular süresince teslim etmelidir. Geciken yazılar yayına alınmayacaktır. Gündemle ilgili yazılar aynı gün içinde yayına alınır.

b) Yazı teslim formatıyla ilgili detaylı bilgi Editör Tanıtım‘ında mevcuttur. Tüm yazarların formata uygun yazı teslim etmelerini bekliyoruz. Yazı teslimi WordPress sistemi üstünden yapılmaktadır. Sorun yaşadığınız noktalarda her zaman Editör’e (editor@sergahdergi.com) danışabilirsiniz.

c) Yayına alınacak yazılara, yayın düzenine ve güncelliğe göre karar verilmektedir ve ne zaman yayına alınacağı ile ilgili bir kesinlik söz konusu değildir. Yazılacak konu güncelse, gecikme yaşanmaması için mutlaka Gündem kategorisi seçilmeli ve Editör’e bilgi verilmelidir.

d) Her ay Yazı İşleri tarafından belirlenen kapak konusu ay içinde tüm yazarlara iletilir. Kapak konusuna katılım gösterecek yazarların yazacakları konuyla ilgili Editör adresine bilgi vermesi gerekir.

e) Hazırlayacağınız gündem yazı konusuyla ve röportajla ilgili Editör’e (editor@sergahdergi.com) öncesinde bilgi verilmelidir. Her içerik yayına alınmayabilir.

 • Önemli: Blog, günce, Facebook durum güncellemesi tarzında belli bir konu odağı, ana fikri bulunmayan yazıları değerlendirmeye almıyoruz.
 • Önemli: Tekrar eden konulardaki yazılar, kısıtlama getirdiğimiz kategorilerdeki (Kişisel Gelişim, Ruhsal, Ezoterizm, Tarafgir Siyaset) yazılar, yayın ilkeleri ve içerik politikamıza uygun olmayan yazılar yayınlanmayabilir. Bu yüzden öncesinde Editör’e bilgi vermek son derece önemlidir.

f) Yazıyı hazırladıktan sonra incelemeye gönder butonuna tıkladığınızda Editör’ün yapacağı düzenlemeden sonra yazınız yayına alınır. Taslak olarak kaydet butonuna tıkladığınızda, yazıyı düzenlemeye devam edeceğiniz anlamına gelir ve Editör tarafından dikkate, düzenlemeye ve yayın sırasına alınmaz.

g) Yazınızda eksiklikler varsa Editör tarafından yazının en üstüne notlar eklenerek taslaklara taşınır. Yazarın notlara bakarak düzenleme yapması ve tamamladıktan sonra tekrar incelemeye göndermesi gerekir. Yazı düzeltilene kadar taslaklarda beklemede kalır ve yayın sırasına alınmaz. Yazı içeriği Editör tarafından yayına uygun görülmediyse editör notu eklenerek taslaklara taşınır ve bir süre sonra sistemden silinir.

h) Her türlü iletişimde editor@sergahdergi.com adresimize mail atabilirsiniz. 12 saat içinde geri dönüş alamazsanız lütfen tekrar mail gönderip teyit isteyiniz.

i) Künye sayfasındaki isimler ay sonu veya ay başı periyodik olarak güncellenmektedir. Bir ay geçmesine rağmen adınız yer almıyorsa Editör’e (editor@sergahderg.com) bilgi verebilirsiniz.

2- Kadrolu Yazarlık

a) Kadrolu yazarların, ay içinde en az 3 yazı teslim etmeleri mecburidir.

b) Düzenli olarak ayda 3 ve üstünde yazı teslim etmeye başlayan yazarlar, Yazı İşleri’nin kararıyla kadrolu yazarlar listesine alınır. Diğer yandan ayda 3 yazı teslim eden her yazar kadrolu yazarlar arasına girmeyebilir. Kadrolu yazarlar, Sergah Dergi’nin daimi ve kıdemli ekibi arasındadır.

c) Kadrolu yazarlıktayken mazeretsiz ayda 3 yazı teslim etmeyen yazarlar, haber verilmeksizin katılımcı yazarlığa alınır.

3- Katılımcı Yazarlık

a) Yazarların Katılımcı Yazarlar listesinde olabilmeleri için ayda en az 1 yazı teslim etmeleri gerekmektedir.

b) Düzenli yazı teslimi yapamayan yazarlar, bilgi verilmeksizin Katılımcı Yazarlık’tan çıkartılır.

c) 3 ay boyunca ayda 1 yazısı yayınlanan yazarlar, Katılımcı Yazarlar arasına alınır.

4- Yürütme

Sergah Dergi’de yayın prosedürünün işlerliği, Yönetim Ekibi (Editöryal Yönetmen, Yazı İşleri Müdürü ve Genel Yayın Yönetmeni) tarafından sağlanmaktadır. Yazarlar, konuyla ilgili bu kişilerle irtibat kurabilirler. İletişimde Facebook mesajlarını dikkate almayacağız.

 • EDİTÖR – editor@sergahdergi.com
 • Editöryal Yönetmen – İbrahim Bedioğlu – ibrahimbedioglu@gmail.com
 • Yazı İşleri Müdürü – Tolga Tural- tunaturan@gmail.com
 • Genel Yayın Yönetmeni – Gökhan Özsoy – ozsoy.gkhn@gmail.com

5- Güncellik

Güncel bir yazı iletmeden önce Editör’e danışılması tercih edilir. Tercih edilmesinin sebebi, güncel yazılara önceden hazırlanabilmek ve diğer yazarlarla benzer konu seçimlerini önleyebilmek adına koordinasyonu sağlamaktır. Bir günü kapsayan özel günlerle ilgili (örnek: Kadir gecesi) kaleme alınan güncel yazılar, mutlaka o gün içinde veya ertesi gün yayına girmelidir. Editör (editor@sergahdergi.com) bu konuda bilgilendirilmeli, yayına gireceği tarihle ilgili de mail ile hatırlatma yapılmalıdır. Gündem yazılarınızla ilgili gönderdiğiniz maillerinize 12 saat içinde dönüş alamazsanız, lütfen editor@sergahdergi.com adresinden teyit isteyiniz.

6- Yorumlar

Yazarlar, Sergah Dergi’de hiçbir yazının altına olumlu/olumsuz yorum yazmamalıdır. Sergah Dergisi’nin Facebook sayfasında paylaşılan yazıların altına da olumlu/olumsuz hiçbir şekilde yorum yazılmamalıdır. Yalnızca okurların doğrudan mail aracılığıyla gönderdiği eleştirilere makul ölçüde saygınlık çerçevesinde profesyonelce yanıtlar verilebilir. Aynı şekilde başka bir yazarımızın yazısıyla ilgili yapmak istediğiniz olumlu/olumsuz eleştirisi varsa bunu da özelden mail aracılığıyla yine saygınlık ölçütünde yapabilirsiniz. Bu tür yazışmalarda bilgi(cc)’ye editor@sergahdergi.com adresini de dahil etmeniz rica olunur.

7- Haklar

a) Sergah Dergi’de yazar kullanıcı hesabı açılarak yazarlık yapmaya başlayan tüm kullanıcılar, Sergah Dergi Yazar Kullanıcı Sözleşmesi‘ni okuyup kabul etmiş sayılır.

b) Sergah Dergi, yazarlarına herhangi bir ücret vermemektedir. Yazarlar Sergah Dergi’den hiçbir koşulda herhangi bir ücret talep edemez. Sergah Dergi de yazarlarının yayınladığı yazılardan herhangi bir ücret talep etmez.

c) Sergah Dergi’de yayımlanması için gönderdiğiniz yazılar, web sitemizde yayımlandığı andan itibaren tüm yayın ve kullanım hakları Sergah Dergi’ye aittir. Yazarlar kişisel bloglarında/sitelerinde Sergah Dergisi’nin Kopyalama Kuralları‘na uyarak yazılarını alıntılayabilirler.

d) Bir yazı, Sergah Dergi’de yayımlandığı andan itibaren tamamen veya kısmen kaldırılması mümkün değildir.

e) Sergah Dergi’deki yazarlığınız sonlandıktan sonra da daha önce Sergah Dergi’de yayınlanan yazılarınızın kaldırılması mümkün değildir. Bu noktada Sergah Dergi’nin yayıncılık prensibini basılı bir yayın olarak düşünebilirsiniz.

f) Yazarlık yaptığınız diğer siteler, Sergah Dergi’de yayımlanan bir yazıyı ancak Kopyalama Kurallarımıza uyarak yayınlayabilir.

g) Bir yazıyı Sergah Dergisi de dahil birden çok siteye göndermek suretiyle yazarlık yapmak Sergah Dergi’nin çalışma prensiplerine ve ilkelerine kesinlikle aykırıdır. Böyle bir durumda yazarlığınız sonlandırılır.

8- Temsil ve iletişim

Sergah Dergi’de yazarlık yapan her yazar, Sergah Dergi’yi temsil ettiğini unutmamalı ve bu doğrultuda hareket etmeli, iletişimine özen göstermelidir. Yönetimle, diğer yazarlarla ve okurlarla kurulacak iletişim, saygınlık ölçütünde profesyonelce yapılmalıdır. Saygısız ve emrivaki üsluba hiçbir şekilde tahammül edilmeyecek ve yazarlığı sonlandırılacaktır. Editör ve Yazı İşleri ile yürütülecek iletişim yalnızca e-posta üstünden kurulmalıdır.

9- Özgünlük

Sergah Dergi’ye yayımlanması için gönderdiğiniz yazıların daha önce başka sitelerde kullanılmaması gerekmektedir. Başka sitelerde daha önce yayınlanmış olduğu tespit edilirse yazarlığınız sonlandırılır.

10- Kopyalama Hakkı

a) Sergah Dergi’de yayımlanan içeriklerin hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak göstermeksizin kopyalama yapılamaz.

b) Sergah Dergi’nin özgünlüğü açısından yayımlanan yazılarınızın şahsınız ve Sergah Dergi adına takipçisi olmanızı rica ederiz.

c) Sergah Dergi’de yayına giren her içeriğin hak ve kullanım sahibi Sergah Dergi olduğu için telif ihlali yapan siteleri editor@sergahdergi.com adresimize bildirebilirsiniz. Hukuki uyarı tarafımızca gönderilmektedir. Yazar tarafından herhangi bir iletişim kurulmamalıdır. Bu konudaki sorularınızı editor@sergahdergi.com adresimize iletebilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Sık Sorulan Sorular” tab_id=”1467477902002-760c57aa-7e59″][vc_column_text]

Yazarlara herhangi bir ücret ödüyor musunuz?

Hayır. Sergah Dergi’nin yazarları, yasal olarak site kullanıcısı (içerik sağlayıcı) statüsünde değerlendirilmekte olup, maaşlı çalışmamaktadırlar. Gönüllülük esasına dayanır. Yönetim kadrosuna dahil kimse ücret almaz. Gerektiğinde sadece yönetim kadrosu ücret öder. Yazarlardan ücret talep edilmez.

Önceden başka mecralarda yayınlanmış yazılarımın Sergah Dergi’de yayınlanmasını istiyorum. Bu mümkün mü?

Sergah Dergi’nin özgünlüğünün korunması açısından, önceden başka dijital mecralarda yayınlanmış yazıları kesinlikle yayınlamıyoruz.

Sergah Dergisi’nde yazmak kariyer açısından bana ne gibi fayda sağlar?

Sergah Dergi, okurlarının güvendiği saygın bir yayın kuruluşudur. Aynı zamanda, yazarlığını geliştirmek isteyenler için de bir okul niteliği taşımaktadır. Kariyer olanağı amacıyla Genel Yayın Yönetmeni, Yazı İşleri Müdürü ve Editöryal Yönetmen tarafından referans verilmektedir.