Mavi Ruhlar

Otuz beş bin çocuk desem… Yetmiş bin minik ayak, yetmiş bin tutulmaya doymamış el…
Nasıl kıydınız diyerek yakalarına yapışsam? Ya da idamlarını görsek o canilerin. Alabilir miyiz el kadar yavrucakların intikamını.

Yoruldum artık katliamlardan bahsetmekten. Zaten intikam alacak da olsak o kimseleri imha da etsek alacağımız sadece bir can olacak oysa 312 bin kişiden bahsediyoruz. Yani idam bile adil değil. 312 bine 1 hiç mi hiç adil değil .. Zihnim ve yüreğim bu hissiyatlarla meşgulken birden hatırıma geldi . Elbette bir Mahkeme-i Kübra var o büyük mahkeme adaletsizlikten de münezzehtir elhamdülillah . İçimi bi ferahlık kapladı şükür . . Ama anlatılanlara yürek dayanmıyor ki… Tekrar hatırıma geldi o Rahman’ın merhameti okyanussa benim ki minicik bir katre.

Ne zaman Srebrenitsa aklıma gelse mavi kelebekler canlanır gözümde . Belki bilmeyenlerimiz vardır kan çiçeği ve mavi kelebekleri…

Yıl 1995 . Esfel-i safilin’in adı soykırım, ihanet ve alçaklık. Sırp saldırılarından kaçan binlerce Boşnak, BM tarafından güvenli bölge ilan edilen ve dörtyüz Hollandalı “Barış Gücü” askeri tarafından korunan Srebrenitsa’ya sığınır . Fakat savunmasız insanlar, Hollandalı askerler tarafından aynı yıl 11 temmuz’da Sırp Ordusu’na satılır. Sonrası zaten sadece Müslüman oldukları için kamyonların kasalarına doldurularak ölüme götürülen erkekler , tecavüz edilen kadınlar. Acınmadan katledilen minik yavrular.. Bilanço : 8 bin 372 kişi!
Hani çoğumuzun facebook da paylaştığı “Anne çocukları küçük kurşunlarla öldürüyorlar değil mi?” cümlesi var ya . İşte geriye sadece bu kalır .

Katliamdan sonra katliamda yakınlarını kaybedenler yıllarca toplu mezar aradılar. Her bulunan toplu mezar umut oldu belki evlattır , babadır , dayıdır , haladır diye ..

Srebrenitsa da toplu mezarlardan biri. Oldukça derin kazıldı, içine metal parçalar atıldı her bir mezarın. Uydu görüntülerinden toplu mezar oldığu anlaşılmamalıydı çünkü. İnsanlık adice işlediği suçu örtmeye çalışıyordu. Sanırım Küre-i arzımızda hiçbir suçu gizli bırakmıyor Kadir-i Alim…bluemorphoz

Srebrenitsa’da da masumların bulunmasına vesile kılıyor mavi kelebekleri Yüce Mevla .. Binlerce cesedin bulunduğu bu bölgede aşırı miktarda kan çiçeği adı verilen bir bitki türüyor da türüyor, toprağın minarelce zengin olmasından dolayı. Ve mavi kelebekler sadece bu bitkinin etrafında lisan-ı haliyle zikir ederler. Bu durum çevre halkı tarafından fark edilip basına da yansıyınca. Halkın da desteğiyle arama çalışmaları başlar.
Mavi kelebekler umudun adıdır artık. Ve binlerce cesede ulaşılır böylece . Acı , hüzün ve sevinç bir arada yaşanır katledilenlerin yakınları tarafından.

Bosna içimde kapanmayan bir yara. inşallah ziyaret etmek nasip olur. Görüp hissettiklerimi sizle paylaşmayı can-ı gönülden isterim .

Bu katliama sebep ve ortak olanları Mahkeme-i Kübra’ ya havale edip. İman davası yolunda şehit düşen tüm mücahitleri rahmet ve minnetle yad ediyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.