”O Kadar Dua Ediyorum, Kabul Olmuyor.” Diyor Musun?

“Dua ediyorum ama Allah dualarımı kabul etmiyor.” gibi buna benzer daha birçok cümleyi bulunmuş olduğumuz kalabalık mekanlarda çoğu kez duymuşumdur. Kiminin bir eve, kiminin bir arabaya ihtiyacı var  ve dua ediyor. Veya kiminin çok sevmiş olduğu bir karşı cins var sabah akşam onu düşünmekten şair olmuş ve dua ederek onunla evlilik planları kuruyor. Bunu senelerdir yapıyor ama olmuyor. En sonunda Allah’tan ümidini kesecek seviyeye geliyor, bu ve buna benzer şu cümleyi kolayca sarf edebiliyor:

“Allah dualarımı kabul etmiyor.”

Bu konuyu iki başlık altında incelediğimizde bizim dua anlayışımızın ve dua karşısında Allah’ın tavrının ne olduğunun çok daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum. Birincisi “kabul etmek’’ ten kasıt nedir?  İkincisi ise “Dua ne değildir?’’

Bu iki başlığın detaylarını inceleyeceğimiz zaman sanırım dua konusundaki algılarımızı yıkmış olacağız ve asıl duanın ne olduğunu hep birlikte görmüş olacağız.

Bir ters köşe yaparak ilk başlıktan değil de ikinci başlıktan başlayalım. Yani “Dua ne değildir?’’

 

Şöyle demişti: “Rabbim! Gerçekten kemiklerim zayıfladı, saçlarım ağardı. Rabbim! Sana yalvarmakla şimdiye kadar bedbaht olup bir şeyden mahrum kalmadım.’’ (Meryem Suresi/4)

Meryem suresinde bu duayı yapan kişi peygamberlerimizden Hz. Zekeriya’dır. Ve kendisi  “Kemiklerim güçsüzleşti ve saçlarım beyazladı.” diyerek duasına başlıyor. Yani çokça yaşlandığının farkında. Yaşı o kadar ilerlemiş ki acizliğini dile getirerek duaya başlıyor ve devam ediyor: “Sana yalvarmaktan (dua etmekten) bedbaht olmadım.” Subhanallah!

Bu sözleri söyleyen Hz. Zekeriya çocuğu olmayan bir adam. Ve Allah’tan hiç evlat istememiş diye düşünmeyin. Hayatı boyunca belki de en çok arzuladığı şey buydu. Ama iyice yaşlandığı bir dönemde Allah dualarımı kabul etmedi demek  yerine “Sana yalvarmaktan asla bedbaht olmadım.” diyor. Subhanallah!

“Zekeriya mihrapta namaz kılmakta iken melekler kendisine seslenip: ‘Allah sana, Allah’tan bir kelimeyi tasdik edecek, hem efendi, hem gayet zahid, hem peygamber olacak olan Yahya’yı müjdeler.’ dediler.”

“O: ‘Ya Rabbî!’ dedi, ‘Nasıl benim çocuğum olabilir ki ihtiyarlık başıma çökmüş, hanımım ise kısır hale gelmiştir?’ Allah: ‘Böyle de olsa, Allah dilediğini yapar.’ buyurdu.” (Ali İmran,38/40)

Subhanallah! Bu ifade de bizlerin nasıl bir tavır takınmamız gerektiği hakkında inanılmaz mesajlar bulunmakta.

Ama bizlerin durumu nasıl?

Bizler ne zaman sıkışsak, ne zaman başımıza veya yakınlarımıza bir kötülük isabet etse ancak o vakit duaya sığınıyoruz. Ellerimizi açıyoruz ve Allah’ın bizden eksik olan şeyleri gidermesini ve bunu çabucak yapmasını bekliyoruz. Hayır! Dua lokantadan verdiğin siparişe benzemez.

Neden Allah’ın sadece vermemiş olduklarına kafayı takıyorsun da vermiş olduklarına karşı dua ederek teşekkürde bulunmayı denemiyorsun.

Bir anne veya baba olarak akşam yemek yaptınız ve çocuğunuzun önüne koydunuz. Ama “İstemiyorum, benim çikolatam yok, gofretim yok. Ben onları istiyorum.” demeye başlayıp huysuzluk çıkardığında “Acaba neden kendisine yaptığım şeyleri beğenmiyor da başka şeylere kafayı takmış durumda?” diye bozulursunuz değil mi? Oysa sizin yaptığınız yemek onun için sağlıklı,onu ayakta tutan şeyler ama o farklı şeylere kafayı takmış durumda ve sizin onca zahmetiniz onun umurunda dahi değil. Çok sinir bozucu bir durum.

Şimdi o çocuğun yerine kendinizi ve isteklerinin yerine duanızı koyun. Önünüzdeki tabak da Allah’ın size vermiş olduğu nimetler. Sanırım ne demek istediğimi anlatabildim.

 

İkinci başlığımız “kabul etmek’’ meselesi:

Rabbiniz şöyle dedi: “Bana dua edin, duânıza cevap vereyim.” (Mü’min/60)

Rabbimiz ayetinde diyor ki: “Bana dua edin ve ben de cevap vereyim.” Şimdi “cevap vermek’’ fiiline Arapça’da karşılık gelen kelime استجاب  kelimesidir. Bu kelime karşılık verme ve reaksiyon gösterme anlamlarına gelir. Bunu kısa bir örnekle açıklayayım.

-Ali, kalemini bana verir misin?

+Hayır.

Bakın Ali’nin istemiş olduğu şeye karşı bir reaksiyon gösterdim. Yani ona isticab ettim. Bizler bu ayeti çok farklı anlıyoruz. İsticab(icabet etmek)  yani karşılık vermek ayrı bir manadır, kabul etmek ayrı bir manadır.

Burada Allah “Dua edin, kabul edeyim!’’ demiyor, “Dua edin, cevap vereyim.” diyor. Peki neden böyle diyor. Çünkü merhamet sahibi Allah, kulun duasının kendisine getireceği şeyleri kulundan daha iyi biliyor ve diyor ki: “İnsan hayra dua eder gibi şerre dua eder. İnsan çok acelecidir.”  (İsra Suresi/11)

Bâzı şeyler vardır ki hoşlanmazsınız, fakat hayırlıdır size. Bâzı şeyler de vardır, hoşlanırsınız, şerdir size. Allah bilir, siz bilmezsiniz ki.”  (Bakara/216)

Allah kulunun duasına üç şekilde isticab eder: “Bazen duaya ‘Evet!’ der istediğini verir. Bazen  ‘Hayır!’ der daha iyisini verir. Bazen de  ‘Bekle!’ der, beklememizi ister, sabırlı olmamızı ister ve en iyisini verir…

Bu nedenle dua etmekten asla vazgeçmeyelim, ne istersek gerçekleştirecek olan sadece Allah’dır. Bunu asla unutmayalım!

Muhammed Usame ALPTEKİN

Muhammed Usame Alptekin. 1996'da dünyaya geldi. Aslında Adıyaman'a geldi ama vizyonu geniş tutmak lazım. Portakal kokusu, çam kokusu ve yağmurun değdiği toprak kokusundan başka sevdiği bir şey yoktur. Yaşamak onun için dokunaklı bir şarkı olmamıştır. Ve sadelik onun için en büyük zarafettir. Sessizlik sığınılacak en güzel dünyalık nimet, yalnız olan onun için Allah'a dosttur. Şükrünü tam eda edememekten yakınır.

”O Kadar Dua Ediyorum, Kabul Olmuyor.” Diyor Musun?” için 8 yorum

 • 5 Eylül 2018 tarihinde, saat 16:00
  Permalink

  Ben 7 yaşından beri orucunu tutan ve 8 yaşından beri elinden geldiğince 5 vakit namazını kılmaya çabalayan üniversite öğrencisiyim. Bu yaşıma kadar harama ve zinaya bulaşmadım. Kime Selam verdiysem evlenip yuva kurdu. Ama ben kimi beğendiysem kısmeti açıldı. Bana hep diyorlar. Sen Allah’a dua et. Allah sana nasip eder. Ama Allah benim dualarımı kabul etmeyi bırakın, enayi ve salak yerine koyuyor. Harama bulaşan gr zina yapanların her dileğini ve duasını kabul eden Allah benim dualarımı kabul bile etmiyor. Sırf bundan dolayı artık umudum ve inancım kalmadı. Bir insan Allah’tan umudunu keser mi? Ben kestim. Artık zerre inancım kalmadı. Ben her gece dua ettim. Ama karşılığı hep hayal kırıklığı oldu. Benim suçum ne? Allah bile adil davranmıyor. Artık Allah’ın bana nasip edeceğine dair inancım kalmadı. Hani Allah ol deyince olurdu? Hani Allah kullarını gözetirdi? Hani Allah adildi? Demek ki hepsi birer yalanmış. İllaki benim de harama bulaşıp zina mı yapmam gerekiyor ki Allah benim dualarımı kabul etsin. Yeter artık ya! Bende insanım. Benim de mutlu bir yuva kurma hakkım yok mu? Nefsim bile öfkeli bana. Artık dayanacak gücüm kalmadı. Ben Allah’ın kulu değil miyim? Hani Allah duaları kabul ederdi? Neden benim dualarım kabul olmuyor? İllaki inancımı mı değiştireyim? Şu duaları oku, şu kadar rekat namaz kıl. Dileklerin şu kadar günde gerçek olur diyorlar. Ama nerdeeee. Hepsi yalan.

  Yanıtla
  • 6 Eylül 2018 tarihinde, saat 10:21
   Permalink

   Allah’a olan umudunuzu kesmenize üzüldüm. Fakat dua sadece her istediğinin yerine gelmesini istemek midir? Bugün Allah’ın size güzel ve mutlu sağlıklı bir gün vermesine ne kadar şükrettiniz. Bence elimizde olanı görmeden elimizde olmayana isyan etmeniz en büyük nankörlük. Dua bir sipariş verdim ve Allah onu bana vermek zorunda ben onun için şu kadar dua ediyorum onun için şu kadar namaz kılıyorum onun için şu kadar oruç tutuyorum o zaman o da bana istediklerimi versin zihniyetinde bir yaşam sürdüğümüz müddetçe zaten o dua asla gerçek olmayacak. Çünkü biz Allah’a şantaj yapmış oluyoruz haşa. Allaha büyüklük taslanmaz. O bizim hiçbir ibadetimize muhtaç değil. Muhtaç olan sadece biziz. Bir kere bu anlayışı öncelikle kırın. Senden gelen herşeye eyvallah deyip teslim olun. Verdiklerine şükredin. Bir de öyle deneyin bakalım. Nasıl olacak… Zina edenlerin günah işleyenlerin her şeyi var demişsiniz. Çok mutlular demişsiniz. Bu doğru. Hz. Ömer (radiyallahu anh) bir gün öyle bir ağlıyor ki sesi dışarıdan duyuluyor. Efendimiz de duyunca geliyor yanına diyor ki “Ya Ömer seni bu kadar çok ağlatan nedir?” Ömer de diyor ki “Ya Rasulullah görmüyor musun diğer ülkelerin devlet başkanları krallar gibi yaşarken kuş tüyü yastıklarda uyurken senin bu taş gibi sert yatakta uyuman benim zoruma gidiyor” Gülümsüyor Efendimiz ve diyor ki ” Ya Ömer bırak onları. Sen istemez misin ki dünya onların olsun ahiret bizim”

   Ahiret endeksli sabırla kaplı bir yaşam geçirmeniz dileği ile. Vesselam..

   Yanıtla
   • 15 Şubat 2019 tarihinde, saat 17:45
    Permalink

    Yukarıda yazdıklarınızın hikayeden öte hiçbir değeri yok. Aksine tanrı peygambere zenginlik verdiğini açıkça kitabında beyan ediyor. Diğer taraftan sahabenin ileri gelenleride zenginlik içinde yaşadılar. Bu günde Arap şeyhleri prensleri haddi aşan zenginlik içinde çılgınca yaşamaktadırlar. Tanrı maalesef fakirin fukaranın sesini hep duymazdan gelmiş dünya zorluklarının sıkıntılarının hastalıklarının yanında birde kulluk beklemiştir. Şairler bile ” mahşerdemi biçarelerin yoksa felahı” ” neden felek inanmıyor fukaranın sözüne” gibi dizelerle şiirlerinde dile getirmişlerdir.

    Yanıtla
 • 20 Aralık 2018 tarihinde, saat 01:48
  Permalink

  Rabbim duaları kabul olunan kullarından eylesin bizi.

  Yanıtla
 • 28 Aralık 2018 tarihinde, saat 16:47
  Permalink

  Merhaba bende çok sıkıntılı maddi manevi her yönden her zaman sıkıntı çekmiş 45yasinda hiç evlenmemiş bir bayanim su an için işsiz birisi olarak iş arayıp bulamayan hayırlı bir yuva dileyen ama bırakın evliliği kısmetim bile hiç çıkmadı ( bu arada çirkin degilim veya herhangi bir ozrumde yok) her zaman dua ettim ve ediyorum belki burda bana yol gösterecek bir şey bulurum diye girdim ama sizde her yerde söylenen veya yazılan şeyleri yazmışsınız Hz.Zekeriya o bir peygamberdi ve bunu biliyordu dua ya cevap verilmesi artık şuna inanıyorum bir duadan 30yıl karşılık görmüyorsan kabul olmuyor demektir boşuna zorlamamak gerek.

  Yanıtla
  • 30 Aralık 2018 tarihinde, saat 11:14
   Permalink

   Hanımefendi Hz. Zekeriya bir peygamberdi ifadesi onun bir insan olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Eğer o bir peygamberse ona bunun için torpil sağlandığı algısı aklınızda oluşuyorsa o zaman Hz. Zekeriya’nın hayatını bir okuyun derim. Madem o bir peygamber, madem her şeyden haberi var o zaman neden senelerce kavminin zulmünü çekti. İstese bunların üstesinden kolaylıkla gelebilirdi. Zira her şeyi bilmesi bunu gerektirirdi. Onun nasıl Şehid edildiğini de bir okuyun derim.

   “Hz. Zekeriya bir peygamberdi her şeyi biliyordu” ifadeniz Allahın ayetine terstir. Allah ayetinde diyor ki “Gaybı bilen yalnızca Allahtır”.

   “Bir dua 30 sene karşılık bulmuyorsa kabul olmuyor” demeniz bir iman zafiyeti yaşadığınız için kurduğunuz mantığı olmayan bir düşünce. Bu ifadenizi destekleyen bir ayet bir hadis deliliniz olmalı ki oturup tartışalım. Zira dua meselesi Allah’ı işin içine kattığınız bir mesele ki Allahın içinde olduğu bir mesele için ayet sunmanız gerekmektedir.

   Sonuç olarak; dünyadaki insan sayısı kadar imtihan var. Yaşamış olduğunuz sıkıntıların zorluğunu anlayabiliyorum. Hepimiz çok büyük sıkıntılar içerisinden geçiyoruz. Ama dönüp dolaşıp baktığımızda en büyük sıkıntının yine kendi sıkıntımız olduğuna kanaat getiriyoruz. Nitekim fıtratımız bu yönde.

   Ölümsüzlük hissi hastalığıdır bizlerin umudunu kıran. Ölümsüzlük hissi hastalığından kurtulun. Bu dünyanın bir sonu olduğunu ve ahiretin bizler için bu dünyada katlandığımız acıların karşılığında bir ödül olduğunu unutmayın. Umudunuzu ahiret gününe kadar koruyun. O günün geleceğini Allah vadetti. Ve Allah vaadinden asla dönmez. Son olarak; “Allahtan umudunu sadece inanmayanlar keser” diyor ayet. Bu ifade kıssaların en güzeli olan Yusuf kıssasında geçer. İfadenin sahibi ise Yakup peygamberdir. Ve onun da hayatını mutlaka okuyun. Gerçek vuslatın ne olduğunu anlayacaksınız. Vesselam.

   Yanıtla
   • 30 Aralık 2018 tarihinde, saat 21:16
    Permalink

    Hz.Zekeriya bir peygamberdi ve bunu biliyordu yani peygamber olduğunu biliyordu bizler gibi sıradan bir kul olmadığını biliyordu demek istedim ama siz sanırım farklı anladınız ve gaybi biliyordu diyecek kadar cahil değilim. Hz.Zekeriya’nın nasıl ağaç kovuğunda öldürüldüğünü de biliyorum.Yusuf ve babası Yakub’un hayatinida biliyorum Din bilgim yeterince var..Dedigim gibi yine farklı birşey anlatamamışsınız. Herkesin bildiği şeyler.Ben kendi hayatımı da biliyorum size burdan uzun uzun anlatmiyacagim.Ben sıradan bir kul olarak inançlı bir insan olarak beşeri çalışmalarım dışında Allah’tan da dua larımı eksik etmiyorum ve sıkıntılarım azalmayıp artıyor o dualarimin karşılığında en küçük bir
    Işık goremedim Rabbimin kapısında kendime bir yer bulamadım yani,artık bu saatten sonra pek faydası olmaz,saygıyla.

    Yanıtla
  • 29 Ocak 2019 tarihinde, saat 20:28
   Permalink

   Hz Zekeriya bir peygamberdi, evet! Ama peygamber bize örnek olmaya, işte böyle yapın demeye gelmedi mi? Allah (cc) bunca hikayeyi masal olsun diye anlatmıyor kitabında ablacım. Ben size burdan ahkam kesemem elbet, ancak şunu biliyorum ki biz bu dünyaya sadece evlenmeye ya da iş bulmaya gelmedik. Bizim evvela sormamız lazım; neden ete kemiğe büründüm de dünya denen bu zindana geldim? Neden burda olduğumuzu bilirsek belki o zaman bize verileni ve bizden alınanı idrak ederiz. En azından bunun da bir hikmeti olduğuna iman ederiz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.