Osmanlıca Bizim Neyimiz Olur?

Nebile Nur BÜYÜKOKUROĞLU

Osmanlıca… Zamanında gururla “Ben Osmanlıyım” diyebilen Ermeni’nin, Türk’ün, Rum’un, Yahudi’nin, Kürt’ün, Bulgar’ın kullandığı güzîde lîsan. Dünya üzerinde bir dil daha var mıdır ki hem bu kadar (Arapça,Farsça) dille kaynaşsın, bu kadar kültürün rengini alsın hem de bu kadar millet tarafından kullanılsın. Osmanlı’daki hoşgörü lîsanına da yansımış olacak ki böyle bir durum gerçekleşmiş.

Osmanlıca bizim neyimiz olur, sorusunun cevabını verebilmek için önce Osmanlı bizim neyimiz olur, sorusunun cevabını verebilmek gerekir. Mühim olan sorulara samimi cevap verebilmektir. Yüksek ihtimalle ecdadını tanıyan her Türk gururla “Osmanlı benim ceddimdir.” cümlesini kurabilir. Fakat asıl sorun ve dikkat etmemiz gereken mevzu şu “ecdadını tanıyan Türk” . Yani kulaktan dolma, etraftan öğrendiği bilgilerle kuru bir bağlılıkla geçmişe bağlı değil; ecdadını tanımış, lîsanını öğrenmiş, doğru kaynaklardan, doğru bilgiye ulaşmış bir insan, bir dava eri. Geçmişine söven veya geçmişini tanımadan kuru hayranlık içerisinde bulunan boş fikirli yürüyen bir ölü değil. Osmanlı’nın “Ottoman Cafe” isimli boşluk yuvasında nargile tüttüren tuğralı yüzükler takıp gevezelik eden torunu olamayacağı gibi kendini Batı’ya kaptırmış, geçmişinden bir haber torunu da olamaz.

Bir an önce işin “show” kısmını bırakıp, öğrenme, öğretme; faydalanma ve aktarma kısmına geçmemiz gerektiğini düşünüyorum. Maalesef bazı kesimlerce bu durum sadece dillerde ve sloganlarda kalan bir davaya dönüşmüş durumda. Oysa sorsak, şu zamana kadar davaları uğruna savaşmış(!) kaç insan bu lîsanı öğrenmek veya öğretmek için çaba göstermiş? Eminim cevap koca bir sessizlik olur. Kulağımızda dolgunluk yapmış, kuru sloganları tekrar etmektense işin ehli alimlerimizden bu lîsanın yüceliğini, zarafetini öğrenip gönülden ve yürekten severek bu davanın peşinden koşmalıyız. Ve içten bir şekilde, ” Herkesin dili kendine yücedir, bizimkisi bize en yüce.”* cümlesini kurabilmeliyiz. Asıl maharet, asıl dava budur. Vesselâm.

*Yunus Emre dizisi repliğinden alıntıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.