Romantik Bir Çıldırmak – Rukiye Akar

Dünya dönüyor muydu, zaman ilerliyor muydu hakikaten..?  Kendimi bir koşu bandında hissediyorum çoğunlukla. Koşan bir kaplumbağa ne kadar yol alabilirse işte. Gerçek ölüler kimdir bilir misiniz? Yaşamıyla ölümü arasında bir fark olmayanlar..Ne bileyim anlam arıyordum anlamsızca..
Bayatlamış tekrarlarla kangren bir düşünce servis edeceğim şimdi. Ne olsun, derdim yine kendim. Kendim yine derdim.! İçimde tatmin olmamış bir boşluk, belki de bir ukte. Sebebini bilmiyorum. Aslında ne biliyorum ki.!
Ne çeşitsin diyorlar. Ben bir çeşit değilim mükemmeller(.!) Ben bir insanım. Yani insandım/ sanırım.. Mesela olmazla olmazı tartan bir terazim var.. hangi taraf ağır gelirse gelsin bana müebbet yenilgi. Bu belirsizlik tedrîci. Yüreğime konuşlanmış bir Giyotin giymişim sanki/  giydirmişler..
Fiyakali bir işkence odasi.. Cılız bir sataşma..Tedavülden kalkmış derme çatma bir yıkıntı.. Metruk bir yoksulluk.. Halının altına süpürülmüş bir girdap..Umarsızca fosillesmis bir mahremiyet. Derime yapışmış bir kuşkuntu..
Bu kahrolası rivayet paniğimden pay topluyor..
Dedim ki; Ne yani sıçrattığîn çamur
kime sıçrarsa o mu pislik. ? Her vicdanın bir raconu varsa şayet bende sıçratacağın bir çamur bırakmam ardımda. Yağmurumu toprağıma toprağımı yağmura katar giderim..
Bak dedim. Bak bu duvar sağanak sağanak. Çünkü iki büklüm bir sığınak bu yığınak. İki büklüm bir ibret.. Beni bu cehennemden kurtar. Bana cehennemlerden cehennem beğen…
Sahi sen bu hengamenin neresindesin?
Tutarsızlığın tutarsızlığı tırmalıyor partizan mahcubiyetimi. Ama sen de haklısın. Bir taşra kızının soytarı gafletinde ne işin olabilir ki zaten..
Peki ya beni çileden çıkaran bu azgın merhamet..
Dert etme sen. Ben kan kusmadan da kızılcık şerbetini içerim.. Bu da sugötürmez bir hakikatti zira.  Sen bu hikayede kalender bir hayduttun. Bense hür bir  kötürüm.
Şimdi yasadişı bir hudut çizdim. yüreğin yetiyorsa devir beni bu devir.!
. Dedim bak ben yorgunum, yoruldum yazmaktan. Yeter bir icazet ver, konuşalım.. Dedi umrum değil, boşluğa konuş-beni boşluktan başka dinleyen vardı sanki- uyudum.. uyurum/ genelde.. Bir düşünsene uykunla mükafatlandırıldığını..ne müthiş..
Bil istedim, ben artık gözüne uyku girmez değilim.. uyuyorum. Hem öyle bir uyuyorum ki sorma, inanmazsın. Acımtrak hatıralarıma ve dudağımın kenarında bıraktığım o acı tebessüme bakma sen. Sanki az evvel Napolyonu yenmişim.. Sanki az evvel Hitlere kafa tutmuşum.. Sanki Farabinin erdemli şehrine ışınlanmışım. sanki Shakespeare ile az evvel akşam yemeğinden kalkmışım… Sanki, sanki , sanki..
..Demem o ki bir izi varsa şayet sevmenin. Artık yok.. Şen ola düğünün.!

Romantik Bir Çıldırmak – Rukiye Akar” için 3 yorum

 • 2 Nisan 2020 tarihinde, saat 14:20
  Permalink

  Kaleminize sağlık. Gerçekten romantik bir çıldırmak olmuş. Kelam kalem ile ancak böyle çıldırır. Selam ile

  Yanıtla
  • 3 Nisan 2020 tarihinde, saat 09:13
   Permalink

   Herkes en az bir kere çıldırmalıydı zira..

   Yanıtla
  • 3 Nisan 2020 tarihinde, saat 10:42
   Permalink

   Herkes en az bir kere çıldırmalıydı zira..

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.