Seccade Başı Kırmızı Balonlar

Bismillah’tan Elhamdülillah’a koca bir ‘an’ daha bitmek üzere. Koca, çünkü hiç bitmeyecekmiş gibi hissettiğimiz sancılarımız oldu. Hiç geçmeyecek sandığımız üzüntülerimiz, altında ezildiğimizi düşündüğümüz yıkıntılarımız… An, çünkü göz açıp kapayıncaya kadar geçip gittiğini tecrübe ettiğimiz zaman dilimlerinin tekerrürleri için daha güzel bir kelime olmasa gerek.

Bismillah, çünkü nasıl ki bir işe başlarken büyük umutlarla derin bir Bismillah, diyorsak yeni bir yıla başlarken de aynı sevinçle o yıldan hayır dilemek ve hayırla geçmesini istemek gerek. Ve ardından bu istek için her gün yeniden çabalamak gerek. Allah’a hamd ile başlamayan hangi işin bereketli olduğu görülmüştür?

İyisiyle kötüsüyle Elhamdülillah, diyeceğimiz bir yılın daha bitimine günler kaldı. Herkes için faklı anlamlar yüklenen kocaman bir balon uçmaya hazırlanıyor. Bazılarına kalan, ardından bakakalmak olacak. Bazılarına kalan ise göz hapsinden çıkmasını bile beklemeden yeni bir balona nefes olmak. Nefesi kesile kesile üflemeye devam edecek olanlarımız var. Dertli olanlarımız deva isteyecek, hastalarımız şifa… Borçlularımız eda isteyecek, yaralılarımız merhem. Yine bu yıl da iste iste bitmeyecek. Yine bu yıl için de oldukça ümitli olacağız. Çünkü yarınlara olan inancı hiç bitmeyenleriz biz.

Geçen yıl bu zamanlar üflemek için sabırsızlandığım bir balonum vardı. Rengi kırmızıydı. İsteklerim tez vakitte gerçekleşsin diye muradı simgeleyen bir renk olsun istedim. Peki, gerçekleşti mi isteklerim? Hani Mevlana diyor ya; Allah kuluna üç şekilde cevap verir; “Evet” der, istediğini verir; “Hayır” der, daha iyisini verir; “Bekle” der, en iyisini verir…

En iyisinden midir bilinmez, dualarımın kabulü için bolca sabredenlerden oldum. Dönüp baktığımda tek tek yaşamışım aslında dualarımı; ama geç, ama erken. Tek tek nasip olmuş gönlüme düşen umutlar, farklı suretlerde de olsa. Yılın sonu bahane bu gönle. Yılın başı, bayramı seyranı bahane. Âşık maşukuyla konuşmak, dertleşmek ister her an. Zaten insanı yaratıcısından başka anlayan da olmaz. Sevincinin, üzüntüsünün Rabbinden başka layıkıyla muhatabı bulunmaz. Sevincinde şükür, üzüntüsünde hacet için vardığı o secde vardır ya insanın, işte o miracın hazzını nerede bulabilirsin başka? Bol bol şükrediyorum; Rabbimin verdiklerine de vermediklerine de.

Bol bol dua ediyorum; hayalimi süsleyene de, başkalarının hayalini süsleyene de. Çünkü kulağıma küpe bir anne baba nasihatim var benim: Bir şey isterken önce komşun için sonra kendin için isteyeceksin ki, sende olana gözü kalmayacak kimsenin, sende olan da sana helal olacak.

Her seccade başına, uçan birer kırmızı balon hayal ediyorum, ucuna notlar asılı. Sevincin, üzüntünün, muhabbetin deminden tütüyor başı. Arş-ı âlâya doğru almış yolunu. Kim bilir, milyon tanesi kabul için sıra beklerken diğer milyon tanesi hemencecik giriverecek içeriye. Dua yüklü balonlarınızın sıra beklemeden hemencecik kabul olması, yeni yılın ve dahi her yeni günün güzellikler getirmesi dileğimle…

Sahi, sizin balonunuz hangi renk?

Hazal Taş Güzel

Sustuklarının emekçisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.