Sherlock Holmes – Dörtlerin İmzası & Kızıl Dosya Kitap Tahlilleri

Dörtlerin İmzası/Kayıp Hikâyenin İzinde ;

“Dünyaca ünlü hayali dedektifin heyecan dolu yeni macerası, bu kez babası esrarengiz bir şekilde kaybolan Mary Morstan’ın açıklanması güç öyküsünü çözmesi için Sherlock Holmes’tan yardım istemesiyle başlar. Akıllara durgunluk veren olay örgüsünün derinlerine indikçe hırsın ve entrikanın yol açtığı bir cinayetle karşı karşıya kalan Sherlock Holmes ve yardımcısı Dr. Watson, kendilerini büyük bir hazinenin etrafında düğümlenen gizemli bir olayın içinde bulurlar.”

Öncelikle şunu söylemek isterim ki; 4 kitaplık seriye, 2. kitabıyla başlamış bulundum. Ama her biri ayrı bir hikâyeden oluştuğu için bunda herhangi bir sıkıntı yok.
Gelelim kitabın içeriğine! Spoiler vermeyi pek sevmediğim için üstün körü anlatacağım biraz.
İçerisindeki hikâye, karakterler ve olayın çözüm yolu gayet güzeldi. Ve Sherlock Holmes gerçekten çok iyi. Onu okurken hiç sıkılmıyorum ve onu bizlerle tanıştırdığı için Sir Arthur Conan Doyle teşekkürler ediyorum. Gerçi kendisi aramızda değil ama bence hissediyordur.
Birkaç alıntı bırakıp yorumu sonlandırayım ve tabi ki kitabı tavsiye ediyorum.

“İmkânsızı elediğinde geriye ne kadar ihtimal dışı görünse de gerçeğin ta kendisi kalır.”

“Wir sind gewohnt dass die Menschen verhöhnen was sie nicht verstehen.”
(İnsanlar anlamadıkları şeylerle alay ederler.)

“Doğanın muazzam güçlerinin karşısında eften püften hırslarımız ve telâşlarımızla ne kadar da aciz kalıyoruz!”

Kızıl Dosya/Sır Perdesi Aralanıyor;

“Keskin zekâsı, kendine özgü yöntemleri ve dikkatleri üzerine çeken karizmasıyla unutulmaz kahramanlar listesinde sağlam bir yer edinen ünlü dedektif Sherlock Holmes’un hem okurla hem de en yakın arkadaşı Dr. Watson’la ilk tanıştığı roman oluşu, bu kitabı ayrıcalıklı kılıyor.”

İlk kitabı okuduğumda ise yine karışık bir olayın içinde buldum kendimi. Sherlock Holmes’a daha çok hayran olsam da durumum Dr. Watson’dan farksızdı. İkimiz de her seferinde şaşırıp kalmaktan alıkoyamıyoruz kendimizi maalesef. Olay, anlatım ve sonuç gayet iyiydi. Sıkılmadan okuduğum bir, Sir Arthur Conan Doyle kitabı daha. En önemlisi Dr. Watson ile Sherlock Holmes’un ilk tanıştığı roman olması ayrı güzeldi. Bu tarz okumayı düşünüyor veya seviyorsanız bence hemen okuyun!
Keyifli okumalar dilerim.

“En olağan suç, genellikle en gizemli olandır çünkü akıl yürütmeler yapılabilecek hiçbir yeni ya da özel belirti taşımazlar.”

“Büyük bir zihin için hiçbir şey küçük değildir.”

“Hiçbir insan iyi bir sebebi olmadıkça küçük meseleler için kafasını yormaz.”

Merve Kaya

'' Nokta büyüklüğündeki dünyada, bir zerre! ''

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.