Toplumlar Neden Seyahat Etme Gereksinimi Duyar – Yıldız Kaderli

Toplumlar tarihsel açıdan bakıldığında birçok göç ve coğrafi keşiflerde bulunmuş olup, bunları tüm insan topluluklarına kendi yaşadıkları coğrafi bölgenin dışında da var olan bir coğrafya olduğunu kanıtlamak istemişlerdir. İngilizcedeki karşılığı ‘travel’ olan seyahat kelimesinin kökeni, Latincede bir işkence enstrümanı anlamına gelen ‘trepalium’ kelimesinden türeyen ‘travail’e uzanmaktadır (Euben, 2006:18). Tarih öncesi dönemlerde seyahat olgusunun genellikle göçler, avlanma gibi zorunlu faaliyetlerden dolayı ve güç şartlar altında gerçekleşiyor oluşunun kelimenin etimolojik kökeninin “travail”e dayandığını düşündürmektedir. Bilimsel bir merak ve yeni ufukların keşfedilmesi duygusu söz konusu olmakla birlikte temelde bu keşifler özellikle 15.yüzyıldan itibaren açık bir şekilde ekonomik nedenlerden kaynaklanmıştır.

Teknolojinin gelişimiyle beraber ulaşım araçlarının niteliklerinin artması, hava, kara, deniz ve demiryollarının gelişmesi, ekonomik refah seviyesinin artışı, sürekli nüfus artışı gibi unsurlar insanları seyahate iten nedenler arasına girmiş (Zengin, 2009:4) ve günümüzde de artık seyahatler eğlence, turizm ve tatilin yanı sıra dini, kültürel ve eğitsel amaçlı da yapılabilmektedir. Science Alert dergisinin yayımladığı makaleye göre; Aileler çocuklarının özellikle ortaöğretim ve yükseköğrenim seviyesindeki eğitimi veya yeterince sağlık hizmetinin bulundukları yerlerde sağlanamadığını düşünerek yerleşim yerlerini değiştirmektedir. Fakat seyahat, bazı refah düzeyi kritik düzeyde olan ülkelerde lüks olarak görülürken, refah düzeyi yüksek ülkelere bakıldığında yurtdışı gezileri ve diğer seyahat çeşitleri temel ihtiyaç halinde bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, toplumların seyahat etme imkanları doğrultusunda bakıldığı zaman bütçe yetersizliği, yoğun iş çalışmaları, ülkelerin vatandaşlarına/yabancılara seyahat yasağı koyması ve diğer sorunlar toplumların seyahatine büyük bir engel olmuştur.

Bir diğer seyahat etme gereksinimleri arasında sağlık problemleri de yer almaktadır. 1948 yılından bu yana üç nesil boyunca kardiyovasküler hastalık risk faktörlerini araştıran The Framingham Heart Study de, yaptıkları bazı çalışmalar sonucunda tatil yapmayı birkaç yıl atlayan kişilerin kalp krizi riskinin %30 arttığını gösterdi. Hollandalı psikolog Jessica de Bloom, uluslararası bir çalışma yürütürken, tatilin neden olduğu iyi duyguların tartışılmaz olduğunu belirtmiştir.

 

Toplumlar Neden Seyahat Etme Gereksinimi Duyar – Yıldız Kaderli” için bir yorum

  • 17 Nisan 2020 tarihinde, saat 18:12
    Permalink

    Kendi yorumlarinizla ve fikirlerinizle yazi zenginlesebilirdi,alintilar yaziyi sığlaştirmiş.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.