Yolda Düşündüklerim – Cehaleti İliklerden Düşürmeli

Cehalet! Ne korkunç şey. Her şeyi bilmek de cehalet bildiğini zannettiğin şeye kendince, dar kalıplar içinde kanıtlar sunmak da. Bu olmaz olası kavramı somutlaştıran insanları azaltmak adına seçtim ben mesleğimi. Mutluyum mutlu olmasına ama Müslüman bir topluma temizliği bir virüsün öğrettiğini görünce içimde bir şeyler kopuyor, duruluyorum. Enerjimin tükendiğini hissediyorum.

Her an her yerde özen gösterilmesi gereken şeylere ölümcüllüğü ön plana çıkan bir virüs yüzünden gözümüzü diktik. Halbuki bunu biliyordu insanlık, biliyordu Müslümanlar. Yahut bilmesi gerekiyordu. Öğretilmedi mi el yıkamak? Tehlikeli mesleklerin eldiven kullanması, maske takması gerektiği? Bir tehlikeden sonra olması gerekenleri olması gerektiği gibi yapanları terslemek istiyorum. Aklın neredeydi? Bunca ikaza ne gerek vardı? Enerjimizi buna mı harcayacaktık?

Virüs gençlerin tarafını tutuyorsa şimdi, yaşlıları hiçe sayan gençlere ne demeli? Bana bulaşmasın diye değil de başkalarına bulaştırmayayım diye dikkat etmemiz gerektiğini anlatamamak ne ağır bir gerçek! Yüzümüze yüzümüze çarpıyor bu gerçeği her fırsatta kendini kahraman zannedenler. İşte böyledir, deyip geçeceğim geliyor. Bu sefer de yaşlıları eve davet edenlerin bunu saygısızlıkla yaptığına şahit oluyorum. İyi insan kavramı onlarla yan yana konulamıyor içimde. Ne yapsam da iyi düşünemiyorum. Neyleyeyim öylesinin sevdiği hayvanı, yere atmadığı çöpü? İnsan bir bedenden ibaret değil. İnsanın ruhuna, içine verilen zararı göremeyenlere birikiyorum. Hep birikirim ve ne yaparım sanki sonra? Ne yaparız? Gündelik uğraşlarımız arasında eriyen bir yığın birikimimiz var bizim.

Yahu bizim imanımız var, bize hiçbir şey olmaz, diyenleri görüyorum sonra ekranlarda. İmanı yanlış okumak da derim buna taklidi iman da! Hadi din tarihi bilmiyorsunuz da inancını ortaya atarken kitabını düşünmüyor musun, demek istiyorum onlara. İnancın o kadar kuvvetliyse o kuvvet seni hiç mi kitabına götürmedi? Tutmadı mı ellerinden? Cehalete, tedbirsizliğe, alaladeliğe, okumamaya karşı olan bir dinin varken kendi kitabını bile okumayan birine masumane bakamıyorum. Yine birikiyorum sonra. Laf anlatamayacağımı bile bile hem de. Ama işte yaşlı insanlar, köylüler diyenlerden değilim. Elazığ’da da görüyoruz bunu İstanbul’un Bebek’inde de. Bu yalnızca okumakla alakalı değil. Zihnini değişime kapatmakla alakalı, sorgulamamakla, düşünmeyi öğrenmemekle…

Bir de fırsatçılar var. Onlara acıyorum. Kendilerini akıllı zanneden ama hırslarında, göbeklerinde boğulmuşlar onlar. Birlik olma vaktinde kendi kardeşini arkasından vuranı biz unutmayacağız! Biz unutsak havale ettiğimiz unutmayacak. Bu da pragmatist bir cahillik değil mi? Her işten fayda sağlamaya odaklanıp insaniyetin sınırlarını sezememe cahilliği…

Her imkânın önüne serildiği bu çağda kendine zincir vuran insanlara birikmek hakkım benim, bizim hakkımız. Yuvarlana yuvarlana büyüyen bir kar tanesi olan cahilliğe bir bıçak atmak gerekiyorsa atmalı. Canımız yana yana çıkarmalı içimizdeki kurşunu. Bizi öldüren, durduran neyse bu; hangi prangaysa bizi paçalarımızdan aşağıya çeken artık söküp atmalı. Okşamalıyız sorguları, düşünceleri… Bir dağda kendi kendine yaşayan ve hayatı daha iyi okuyan insanlar gördünüz mü hiç? Ben onları görünce anladım meselenin zihinde olduğunu. Zihni geliştiren, değiştiren her neyse onaydı ihtiyacımız. Fark ettik ama etmemiş gibi yaptık, yapıyoruz. Yahut fark etmek işimize gelmiyor. Yahut birilerinin işine geliyor. O birilerinin çarkına çomak sokmayacaksak bizim elimize çomağı kim verdi? O çomağın akıl olduğunu söylemeli miyim? İşte biriktim yine. Patlamayacaksak birikmeyelim, diyorum artık. Kalkacaksak yıkılmaktan korkmayalım, rahatlayacaksak söylemeye ket vurmayalım, düzelteceksek vuralım, kaldırabileceksek kaybetmeyi göze alalım, bekleyerek olmuyorsa maruz bırakmayı alalım koynumuza.

Ben patlıyorum da duyan oluyor mu? Hangi dağlarda hışırdadık, hangi nehir bize göz kırptı acaba? Kim bilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.