Zamanın Kıymeti

İnsanlar olağanca aceleleri ile zamanı tüketmek için gayret ediyor. Sabahtan geceye, gün nasıl başlayıp bitiyor bilen yok. Bomboş geçen nice günler ayları, aylar yılları kovalıyor. Bir gün bu kısır döngü bitip tükenecek elbette.

Sahi, zaman ücretsiz olduğu için mi insanoğlunun gözünde değersizleşir? Ancak maddi çerçeve içerisinde bakılan bir dünyada, zaman paha-biçilemez bir nimet hükmünü yitirebilir. Değerini bilmeden kaybolup gider nice yaşlar.

Rasulullah ( sallellâhu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuşlardır; ” İki nimet vardır insanların çoğu bunlar(ı değerlendirmede) da aldanmıştır: Sıhhat ve boş vakit. ” *

Ancak bitip tükenince bazı şeylerin ve de zamanın değeri anlaşılıyor. Dün yapılacak işler bugüne, bugün yapılacaklar ise yarına erteleniyor. Bu erteleme işlerde olduğu gibi duyguların yığılmasına da neden oluyor. Çoğu ertelenen işler yapılmayıp, sözler de tutulmayınca her şey sarpa sarıyor. Ayrıca yığılmalar da strese neden olabiliyor.

Duygular ise, içte biriktikçe ansızın bir şelale hızıyla dökülüveriyor ve durdurulamıyor. Bastırılmış hisler yanlışa ve kırgınlığa neden olabiliyor. O yüzden her şey zamanın da güzel ve değerlidir.

”Âlimlerin hepsinin ortak kanaati şudur: Akıllı insanların elde etmek için uğraşması gereken en değerli şey vakittir. Vakit bir ganimettir ve içindeki fırsatlar servet bilinmeli, kapılmaya çalışılmalıdır. Hayatta sıkıntılar çoktur ama vakitler de hızlı geçip gitmektedir.” **

Aslında hepimiz aynı zaman dilimini, farklı duygu ve insanlarla paylaşıyoruz. Her birimizin sıkıntısı kendine has lâkin bizim birbirimize ayıracak hiç zamanımız yok maalesef. Çünkü zamanı planlı kullanamıyoruz, bu da kendimize yetmeyenin içinde bocalamaya itiyor bizi. Bocaladıkça hiçbir şey elde edemiyor ve giden bir günün ardından bakakalıyoruz öylece.

Eğer biz zamanın değerini anlayıp planlı bir şekilde kullanır isek, hem kendimize hemde sevdiklerimize ayıracak anılarımız olacaktır elbet. Bu konuda hepimiz muzdaribiz ama adım atmadan her şeyin düzeleceğini bekleyemeyiz.

Çünkü biz;

Nisyana vurgun insanlar, hunharca zamanı tüketiyoruz.

Yitirilen her zaman dilimiyle de, ölüme bir adım daha yaklaşıyoruz.

Bir an önce silkelenip kendimize gelmemiz ve zamanın kıymetini bilerek yaşamak duasıyla.

 

 

* Buhârî, Tirmizî, İbn Mâce, İbn Abbas (r.a)

** Zamanın Kıymeti – Abdulfettâh Ebû Gudde

Dipnot: Abdulfettâh Ebû Gudde – Zamanın Kıymeti adlı eser tavsiyedir. 

Merve Kaya

'' Nokta büyüklüğündeki dünyada, bir zerre! ''

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.